Triveneto

A Triveneto világában sokféle szempontot kell megvizsgálni és elemezni. Legyen szó a Triveneto hatásáról a kortárs társadalomra, történelmi gyökereiről vagy mai relevanciájáról, ez kétségtelenül figyelmet és tanulmányozást érdemel. Az évek során a Triveneto nagy érdeklődést váltott ki, és számos vitát és vitát váltott ki. Ebben az értelemben elengedhetetlen, hogy elmélyüljünk a Triveneto körül létező különböző megközelítésekben, valamint a jelenségnek a különböző területeken gyakorolt ​​következményeiben. Ezért kulcsfontosságú, hogy a Triveneto-hez kapcsolódó összes szempontot kimerítően és részletesen kezeljük, hogy megértsük a valódi hatókörét és fontosságát.

Triveneto
A három Venezia (1921)
A három Venezia (1921)
Egyéb neveiTre Venezie
Tre Venesie
Ország Olaszország
 Szlovénia
 Horvátország
Népesség
Népességismeretlen

A Triveneto vagy Tre Venezie , velencei nyelven Tre Venesie / Trivèneto, németül: Venetien, Itália egyik összetett földrajzi-történelmi régiója. Három, eltérő történelmi örökséget hordozó terület, Venezia Euganea, Venezia Giulia és Venezia Tridentina összességét nevezik így, melyek kisebb-nagyobb módosításokkal a modern Olaszország három közigazgatási régiójának (Veneto, Friuli-Venezia Giulia és Trentino-Alto Adige) területét alkotják.[1][2]

Elnevezései

A területek nevének közös eleme, „Venezia” az ókori Római Birodalom X. régiójának (Regio X Venetia et Histria) latin nyelvű nevéből származik, melyben „Venetia” (olaszul „Venezia”) a venétek földjét, „Histria” (Istria) az Isztriai-félszigetet jelenti.

Ezt a földrajzi-történelmi-kulturális területet gyakran nevezik Északkelet-Itáliának (Italia nord-orientale) vagy egyszerűen Északkeletnek (Nord-est). Ezt a fogalmat gyakran összetévesztik az (olaszul) azonosan hangzó Északkelet-Olaszország (Italia nord-orientale vagy Nord-Est) nevű statisztikai Európa-régióval. Ez a modern európai nagyrégió azonban magába foglalja a fent leírt olasz közigazgatási régiókon kívül egész Emilia-Romagna régiót is.

A „Tre Venezie” (vagy „Triveneto”) elnevezés hagyományos (igényfenntartó) értelemben azt a történelmi földrajzi régiót jelöli, amely Venezia Tridentina, Venezia Euganea és Venezia Giulia történelmi régiókból áll össze, beleértve az 1945-ben elvesztett Isztriát is. Napjainkban az elnevezést már inkább csak az alkotó három modern olasz régió – Trentino-Alto Adige, Veneto és Friuli-Venezia Giulia – együttesére használják, kivéve Venezia Giulia azon területeit, melyek ma Szlovéniához és Horvátország fennhatósága alatt állnak, valamint Északkelet-Olaszország azon területeit, melyek Emilia-Romagna régióhoz tartoznak.

Északkelet-Olaszország (Nord-est): a Triveneto három régiója és Emilia-Romagna

Az észak-olasz dialektusokban a Triveneto elnevezést elterjedten, köznyelvi kifejezésként használják. A dél-olasz dialektusokban (így pl. a nápolyi nyelvben is) az eredeti Tre Venezie kifejezés használata gyakoribb.

A Triveneto / Tre Venezie területe megegyezik az olasz római katolikus egyház Trivenetói egyházrégiójával (Regione ecclesiastica Triveneto), a 16 olaszországi katolikus egyházrégió egyikével.[3]

Történelme

Az ókori római Regio X Venetia et Histria
Északkelet-Itália területe Ausztria fennhatósága alatt az 1866-os porosz–osztrák–olasz háború előtt
Venezia Giulia (1921)
Venezia Tridentina: az 1919-ben Olaszországhoz került Dél-Tirol és Trentino térképe, 1921

A latin „Venetia”, olaszosan „Venezia” (többes számban „Venezie”) történelmi névvel a „venétek országát”, később a Velencei Köztársasághoz tartozó területeket jelölték. Később a venetói nacionalizmus ébredésével ilyen hangzású nevet adtak a Habsburg Birodalom azon területeinek is, amelyekre a Szárd-Piemonti Királyság, majd az Olasz Királyság igényt formált, és idő múltával meg is szerzett.

A „Triveneto” kifejezést Graziadio Isaia Ascoli (1829–1907) gradiscai olasz nyelvész alkotta meg 1863-ban, ekkor még nem irredenta irányultsággal, de azzal a kimondott szándékkal, az összes, valaha Velencéhez tartozott területek kultúrájának olasz voltát kihangsúlyozza és rögzítse. Ascoli egységes, igényformáló nevet („le Venezie”, szó szerint „a Velencék”) kívánt adni a venétek / velenceiek egykori és aktuális területeinek, azaz a következő területeknek:[4] A Trivenetónak („Három Veneziának”) nevezett összes terület 1866-ig teljes egészében, egységesen az Osztrák Császárság fennhatósága alá tartozott, bár alkotórészeinek előtörténete eltérő volt, és 1866 utáni sorsuk is eltérően alakult.

Kulturális és történelmi öröksége

Triveneto sajátossága az Ausztriához tartozás évszázados történelme, az osztrák közigazgatás és kultúra máig ható öröksége, az itt élő népek szoros kapcsolata a szomszédos német és szláv nyelvű népek tömbjeivel. Kultúrájának gyökerei azokból a a népekből erednek, melyek már a Római Birodalom idején (vagy még korábban) itt éltek (az ókori euganei nép, a venétek, a rétek, a carni nép és a ciszalpin gallokhoz tartozó cenomani nép). A középkorban szoros kapcsolatban álltak szomszédaikkal, a Bajor Hercegséggel, az Ottó- és a Száli korszakok délnémet fejedelemségeivel, a Karintiai Hercegséggel (Carantania), az Aquileiai patriarkátussal és kommunával (városi önkormányzattal). Később a Velencei Köztársaság és a Habsburg Birodalom fennhatósága alatt éltek.

Napjainkban (az 1919-es saint-germaini békeszerződés óta) az összes régió hivatalos nyelve az olasz, de a helyi lakosság több más nyelvet is használ anyanyelveként: a velenceit, a friulit, a németet, a ladint, a szlovént és ezek számos dialektusát (nyelvi változatát). A második világháború utáni évtizedekben (majd a század végén, Olaszország Európai Uniós csatlakozásával összefüggésben) megkötött nemzetközi egyezmények értelmében a német nyelv megyei első hivatalos nyelvvé (lingua ufficiale provinciale) vált Dél-Tirolban (azaz Bolzano autonóm megyében), kisebbségi hivatalos nyelvvé (lingua propria della minoranza) vált egész Trentino-Dél-Tirol régióban; a friuli nyelv kisebbségi hivatalos nyelvvé vált Friuli-Venezia Giulia régióban. Ugyanilyen státuszt kapott a szlovén nyelv Friuli-Venezia Giulia régióban, továbbá a ladin nyelv Veneto és Trentino-Dél-Tirol egyes körzeteiben, ahol az adott nyelvi közösség többséget alkot.

Területe ma

Régió Közig. központ Lakosság
(2014)
Terület nagyobb városok
Veneto Velence 4 927 153 18 407,42 km² Velence, Vicenza, Verona
Friuli-Venezia Giulia Trieszt 1 227 841 7862,30 km² Udine, Trieszt
Trentino-Alto Adige Trento 1 053 205 13 605,50 km² Bolzano, Trento
Triveneto 7 208 199 39 875,22 km²

Jegyzetek

  1. Venetia. Historical region in Europe. britannica.com
  2. Trivèneto (olasz nyelven). (Hozzáférés: 2025. március 16.)
  3. Regione ecclesiastica Triveneto (olasz nyelven). Chiesa Cattolica.it. (Hozzáférés: 2025. március 16.)
  4. Marina Cattaruzza. L’Italia e il confine orientale (olasz nyelven). Bologne: Il Mulino, 18-20. o. (2007). ISBN 978-88-15-12166-0 

További információ

  • L.V. Bertarelli. Le Tre Venézie, 1. edizione, Guida d’Italia (olasz nyelven), Milánó: Touring Club Italiano (TCI) (1920) 
  • Marina Cattaruzza. L’Italia e il confine orientale (olasz nyelven). Bologna: Il Mulino (2007). ISBN 978-88-15-12166-0 

Kapcsolódó szócikkek