Manapság a Szendrő József-díj (Pécsi Nemzeti Színház) olyan téma, amely világszerte sok ember figyelmét felkelti. A Szendrő József-díj (Pécsi Nemzeti Színház) eredetétől a mai társadalomra gyakorolt hatásáig számos vita tárgya volt, és nagy érdeklődést váltott ki különböző területeken. Akár történelmi jelentősége, akár a populáris kultúrára gyakorolt hatása, akár a tudomány és technológia terén betöltött fontossága miatt, a Szendrő József-díj (Pécsi Nemzeti Színház) olyan jelenség, amely továbbra is felkelti a szakértők és a rajongók érdeklődését. Ebben a cikkben a Szendrő József-díj (Pécsi Nemzeti Színház) különböző aspektusait vizsgáljuk meg, és elemezzük a különböző területekre gyakorolt hatását annak érdekében, hogy jobban megértsük jelentését és hatókörét a mai társadalomban.
A Szendrő József-díjat (említik még így is: Szendrő-díj) a Pécsi Nemzeti Színház egykori igazgatójának emlékére alapította a Pécsi Nemzeti Színház 1991-ben.[1][2]Szendrő József özvegye, Máthé Erzsi és a színház szintén néhai igazgatója Lengyel György jegyzik a díjat. Az elismerést minden évad első nagyszínpadi bemutatója előtt adják át annak a művésznek, aki a legkiemelkedőbb alakítást nyújtotta az előző évadban. A szavazás titkosan történik, azok a színművészek szavazhatnak, akik legalább egy éve tagjai a színháznak. A díjat olyan színművész kaphatja csak, aki legalább három éve a színház tagja.[3]
↑Lipics Zsolt Szendrő-díjas (7. old.), Új Dunántúli Napló 12. évfolyam 324. szám, library.hungaricana.hu - 2001. november 28.
↑Mészáros B. Endre: „A nehéz szerepeket keresem” Bánky Gábor kapta idén a PNSZ színtársulatától a Szendrő József-díjat (7. old.), Új Dunántúli Napló 13. évfolyam 333. szám, library.hungaricana.hu - 2002. december 7.
↑Mészáros B. Endre: Szendrő-díjas Uborka-szezon (7. old.), Új Dunántúli Napló 14. évfolyam 297. szám, library.hungaricana.hu - 2003. október 31.
↑Mészáros B. E.: A színészek kiválasztottja (7. old.), Új Dunántúli Napló 15. évfolyam 321. szám, library.hungaricana.hu - 2004. november 24.