Szédülés

A Szédülés témája az évek során sok ember figyelmét felkeltette. A nyilvános színtéren való megjelenése óta a Szédülés szakértők és rajongók vita, tanulmányozása és érdeklődése tárgya. A társadalomra és a mindennapi életre gyakorolt ​​hatása tagadhatatlan, és relevanciája továbbra is elmélkedésre ad okot különböző szférákban. Ebben a cikkben a Szédülés különböző oldalait tárjuk fel, a történetétől a mai világra gyakorolt ​​hatásáig, azzal a céllal, hogy teljes és naprakész áttekintést nyújtsunk erről a lenyűgöző témáról.

Szédülés

BNO-10
DiseasesDB29286
A Wikimédia Commons tartalmaz Szédülés témájú médiaállományokat.

Szédülés (latinul: vertigo) alatt az egyensúlyzavar érzését értjük, minden esetben az egyensúlyi szervrendszer valamely szakaszának sérülése áll a háttérben. Előfordulása a népességben jellemzően az életkor előrehaladtával nő, a 65 év felettiek akár 80%-át is érintheti. Háttérében leggyakrabban alacsony folyadékbevitel áll. Az egyensúlyszerv megbetegedése is okozhatja.

Okai

Fontos elkülöníteni, hogy a tünetek hátterében egyensúlyrendszeri betegség vagy egyéb probléma áll. Utóbbi okai lehetnek az alacsony folyadékbevitel mellett többek közt: szorongásos tünetegyüttes, cukorbetegség, vérnyomásprobléma, szívritmuszavar, vérellátási zavar, vérképzőszervi betegség, sclerosis multiplex és agydaganat is.

Egyensúlyrendszeri betegségek

Jegyzetek

Irodalom

  • Michael Strupp, Thomas Brandt: A szédülés fő tünete: diagnózis és terápia. In: Német Orvosi Lap. 105. szám, 2008. 10. szám, 173–180. oldal (Digitalisat)