Régence

Ebben a cikkben a Régence lenyűgöző világát fogjuk felfedezni, és mindent lefedünk történelmi eredetétől a mai relevanciáig. A _Var1 olyan témát képvisel, amely a terület számos tudósának és szakértőjének figyelmét felkeltette, és egyre növekvő érdeklődést ébreszt a tudás különböző területei iránt. A következő néhány sorban a Régence több oldalát és dimenzióját fogjuk megvizsgálni, elemezve a társadalomra gyakorolt ​​hatását és különböző kontextusokban gyakorolt ​​hatását. Elmélyedünk mély jelentésében, megvitatjuk következményeit és hatásait a jelenlegi panorámára. Ezzel a részletes feltárással arra törekszünk, hogy megvilágítsuk a Régence-et, és elmélyüljünk a lényegében, gazdagító és megvilágosító perspektívát kínálva az olvasónak erről az izgalmas témáról.

A régence (ejtsd: ) egy rövid francia történelmi időszakot és egyben művészeti stílust egyaránt jelöl. Az előbbi az 1715 és 1723 közötti éveket jelöli, amelyekben Orléans-i Fülöp régens XV. Lajos király kiskorúsága idején vezette a francia kormányt. A művészeti stílus az 1715 és 1730 közötti éveket öleli fel és átmeneti formát jelent a rokokóra.

Nevét a kiskorú XV. Lajos helyett uralkodó orléans-i herceg régenségéről kapta. [1]

Művészeti korszak

Régence-stílusú belső, Chantilly-kastély

E művészeti stílus megindítója Robert de Cotte építész; e stílusból alakult ki fokozatosan a francia rokokó. [2]

Mint önálló stílus inkább csak az ipar- és belső berendezés művészetében mutatható ki,[3] míg a kor építészei, elsősorban Robert de Cotte klasszicizáló irányban dolgoztak tovább, bár művészetükben jóval több a lendület és elevenség, mint elődeik szigorúan klasszicista felfogású architektúrájában. [1]

Hivatkozások

  1. a b Művészeti Lexikon 2. Régence (Budapest, 1935)
  2. Uj Idők Lexikona 21-22. Régence stílus (Budapest, 1941)
  3. Révai Kétkötetes Lexikona 2. Régence (1948)