A mai világban a Pszichopatológia egy olyan téma, amely egyre aktuálisabb és érdeklődést vált ki a társadalom különböző szektoraiban. A Pszichopatológia hatása nyilvánvaló abban, ahogyan befolyásolja mindennapi életünket, a kommunikációtól a fogyasztói döntéseinkig. Ennek a cikknek az a célja, hogy teljes mértékben feltárja a Pszichopatológia életünkre gyakorolt hatását, elemezve annak különböző oldalait és megközelítéseit. Az eredetétől a jövőbeli kivetítéséig olyan releváns szempontokkal foglalkozunk, amelyek lehetővé teszik az olvasó számára, hogy megértse a Pszichopatológia jelentőségét a mai világban.
A pszichiátria tudományának az a része, amely az elme kóros működésének leírásával foglalkozik.
A pszichopatológia két részre bontható: egyik része az elmeműködés részelemei (észrevevés, érzékelés, gondolkodás, érzelmi élet, emlékezés, figyelem, akarati élet, értelem, pszichomotorium, ösztönélet, tudat) zavarainak leírása (általános pszichopatológia), másik része az egyes elmebetegségeknek, az általános pszichopatológiában használt, ott definiált fogalmakkal történő leírása.
A személyiséglélektan és a pszichopatológia két különálló tudományterület. Átfedésük részét képezik típuselméletek, vagy más néven az úgynevezettz vonáselméletek. Ezek a 20. században az akadémikus pszichológiából fejlődtek ki.