Ebben a cikkben a Néreiszek-et különböző nézőpontokból vizsgáljuk meg. A Néreiszek olyan téma, amely emberek millióinak figyelmét ragadta meg szerte a világon, és hatása a társadalom különböző területein érezhető volt. A történelem során a Néreiszek vita, tanulmányozás és elemzés tárgya volt, és ebben a cikkben elmélyülünk a fontosságában, következményeiben és mai relevanciájában. A Néreiszek eredetétől egészen fejlődéséig, különböző megnyilvánulásain keresztül rányomta bélyegét a kultúrára, a politikára, a tudományra és a mindennapi életre, és ebben a cikkben az életünkre gyakorolt hatását fogjuk feltárni.
A néreiszek (Νηρηίς, vagy Νηρεΐδες néreidák, Νηρηίδες néréidák) a görög mitológia szerint kék hajú, tengeri nimfák. Ők Néreusz és Dórisz ötven lánya. A tenger mélyén, ezüstös barlangokban laktak, és tánccal, zenével szórakoztatták magukat valamint a tenger többi istenét. Mint jóságos és segítőkész istennők, oltalmazták a hajósokat és gyakran kísérték útjára Poszeidónt is. Szüntelen csacsogásukról az ókori görögök úgy vélték, hogy a tenger hangját hallják.
A legnevezetesebb néreidák Thetisz, aki a halandó Péleusz felesége és Akhilleusz anyja; és Amphitrité, Poszeidón felesége.
Az Iliasz XVIII. énekében így olvashatunk róluk, amikor Thetisz együttérzőn sír a meggyilkolt Patrokloszt gyászoló Akhilleusszal:
Csillagászati vonatkozás: Nereida, Halimédesz, Galatea, Nészó, Szaó, Laomédeia és Pszamathé (a Neptunusz holdjai).
A néreidák nevei, amelyek nem minden szerzőnél teljesen azonosak:
|
|
![]() |
![]() |
![]() |