Ebben a cikkben megvizsgáljuk a Nurszultan Nazarbajev nemzetközi repülőtér hatását és relevanciáját a mai társadalomban. A Nurszultan Nazarbajev nemzetközi repülőtér egy olyan téma, amely a mindennapi élet különböző aspektusaira gyakorolt hatásának köszönhetően felkeltette szakértők, akadémikusok és szakemberek érdeklődését különböző területeken. A következő néhány sorban elemezzük a Nurszultan Nazarbajev nemzetközi repülőtér társadalmi, gazdasági, kulturális és politikai szférára gyakorolt hatásait, megvizsgálva, hogy ez a jelenség hogyan alakította ki felfogásunkat, viselkedésünket és interperszonális kapcsolatainkat. Hasonlóképpen, elmélyülünk a Nurszultan Nazarbajev nemzetközi repülőtér körül felmerült különböző perspektívákban és vitákban, azzal a céllal, hogy megvilágítsuk annak több oldalát és valóságát.
A Nurszultan Nazarbajev nemzetközi repülőtér (kazak nyelven: Нұрсұлтан Назарбаев халықаралық әуежайы,IATA: NQZ, ICAO: UACC) Kazahsztán egyik repülőtere, 16,7 km-re délre a fővárostól, Asztanától.[2]
Története
A város első repülőtere 1931-ben épült, a külvárosban, és a második világháború alatt tovább fejlesztették. 1963 novemberében újabb repülőtér nyílt meg a várostól délre, ez lett a mai nemzetközi repülőtér. Nagyrészt az Aeroflot használta. Mikor 1997 decemberében a korábbi Almati helyett Asztana lett a főváros, a repülőtér nagy fejlesztéseken ment keresztül, hogy nemzetközi színvonalúvá váljon, ekkor épült a 3500 méteres kifutó. 2005 februárjában nyílt meg az új terminál, melyet Kiso Kurokawa japán építész tervezett.[3] 2012-ben a repülőtéren már 2 303 143 utas fordult meg.
A repülőtérnek egy terminálja van, mely A és B részre oszlik, előbbiről indulnak a nemzetközi, utóbbiról a belföldi járatok. (Nem tévesztendő össze az utasfelvételi pultokkal, ahol a B az Astana Air utasaié, és az A minden más légitársaságé.)
↑ abCity pairs Schedule. Information and Services. JSC "TRANSAERO" Airlines. . (Hozzáférés: 2012. december 19.)
Fordítás
Ez a szócikk részben vagy egészben az Astana International Airport című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.