Neptunus (isten)

A mai világban a Neptunus (isten) releváns téma, amely emberek millióinak figyelmét ragadta meg szerte a világon. A Neptunus (isten) megjelenése óta mindenféle véleményt és vitát generált, így szakértők és rajongók találkozási pontja lett. Az évek során határokon és kultúrákon átívelő jelenséggé vált, és egyre nagyobb érdeklődést váltott ki a tudás különböző területei iránt. Ebben a cikkben alaposan megvizsgáljuk a Neptunus (isten) hatását és fontosságát, valamint a jelenlegi kontextusban rejlő következményeit.

Neptunus
Házastársa
Gyermekei
SzüleiSzaturnusz
A Wikimédia Commons tartalmaz Neptunus témájú médiaállományokat.

Neptunus egy i. e. 3. századi mozaikon

Neptunus a római mitológiában a vizek és tengerek istene. Párhuzamba vonható a görög mitológia Poszeidónjával, de nem azonosak, mint általában azok az istenek, akiknek neve nem származtatható a görög nevekből. Ezek az istenek az eredeti római, latin és szabin hitvilág részei. A görög mítoszokhoz hasonlóan Iuppiter és Pluto testvére, de a görögtől eltérően városvédő szerepe nincs, azt Iuppiterhez kötötték. Nem tartozik a főistenkörbe sem, mert a fő istentriászt Iuppiter, Mars és Quirinus alkotta. Ikonográfiája is eltér, szinte mindig kocsihajtóként ábrázolták, de legalábbis lovak vannak a közelében. Neptunus Equester gyakori neve. A rómaiak eredetileg nem hajóztak a tengeren, szárazföldi város volt, így Neptunus valószínűleg az édesvizek (folyók, tavak) istene volt. A görög mitológia befolyásolta ugyan kultuszait és mítoszait, de nem alakította át teljesen.

Kultuszának legfontosabb része a minden év július 23-án tartott neptunalia volt, amit a legkorábbi idők óta tartottak. Önálló temploma Rómában sokáig nem volt, az első ismert Neptunus-templom 25-ben épült a Circus Flaminiushoz közel, de szentélye állt a Palatinus és az Aventinus között egy patak völgyében. Konkrét kultuszairól keveset tudunk.

Források

További információk

File:Wiktionary-logo-hu.svg
Nézd meg a neptunus címszót a Wikiszótárban!
  • ókor Ókorportál • összefoglaló, színes tartalomajánló lap
  1. „Venilia” (orosz nyelven). Realʹnyj slovarʹ klassičeskih drevnostej po Lûbkeru.