Mutschenbacher Béla

Ebben a cikkben megvizsgáljuk a Mutschenbacher Béla-et, hogy elmélyüljünk annak jelentésében, hatásában és relevanciájában a jelenlegi kontextusban. A Mutschenbacher Béla olyan téma, amely a történelem során nagy érdeklődést váltott ki, vitákat, kutatásokat és reflexiókat generált különböző területeken. Ezeken az oldalakon elemezzük a Mutschenbacher Béla különböző nézőpontjait, valamint a mai társadalomra gyakorolt ​​hatását. Ez a cikk az eredetétől a lehetséges jövőbeli fejlesztésekig a Mutschenbacher Béla átfogó jövőképét kívánja kínálni azzal a céllal, hogy gazdagítsa az ismereteket és ösztönözze a témával kapcsolatos kritikai reflexiót.

Mutschenbacher Béla
Született1848. szeptember 10.
Pest
Elhunyt1926. július 2. (77 évesen)
Budapest
Állampolgárságamagyar
Nemzetiségemagyar
GyermekeiMutschenbacher Emil
Foglalkozásaorvos,
sebész

Meisseni Mutschenbacher Béla (Pest, 1848. szeptember 10.Budapest, 1926. július 2.) orvos és sebész-doktor, egyetemi tanár, Mutschenbacher Viktor jogász testvére, Mutschenbacher Emil agrárpolitikus édesapja.

Élete

Mutschenbacher Alajos és sajókeresztúri Tuba Erzsébetnek fia. Szülővárosában a gimnáziumot a piaristáknál, orvosi tanulmányait a pesti egyetemen végezte, ahol 1871-ben nyert orvosdoktori oklevelet; 1872-ben sebészdoktorrá, 1874-ben szülészmesterré és sebészműtővé avatták fel.

A budapesti egyetem I. belgyógyászati klinikáján és a Szent Rókus kórházban való gyakornokoskodás után, a budapesti egyetemen műtőnövendékké, majd ugyanott a kórházi előkészítő sebészi tanszék tanársegédévé lett. Külföldi tanulmányútjának befejezése után 1878-tól gyakorlóorvos és műtő volt Budapesten.

1888-tól tagja a székesfővárosi törvényhatóság bizottságának, ahol főleg a közegészségügy terén szolgálta a közügyet; valamint a budapesti királyi orvosegyesületnek és orvosszövetségnek,, az országos közegészségügyi egyesületnek, a budapesti orvosi kör országos segélyegyesületének tagja volt, a budapesti önkéntes mentőegyesületnek és nemzeti zenedének választmányi tagja, a budapesti közkórházi orvostársaság volt elnöke és a II. kerületi orvostársaság alelnöke sat.

Kór- és gyógytani, orvostársadalmi és egészségügyi cikkei a Honban (1869), az Orvosi Hetilapban (1878), az Ellenőrben (1879), a Nemzetben (1882., 1884), a Magyar Hírlapban (1890) és az Orvosok Lapjában (1902) jelentek meg.

Munkái

  • A görvélykór és gümőkór közti viszonyról. Bpest, 1878
  • Pár szó a fővárosi közegészségügy kérdéséhez. Budapest, 1882
  • Az általános táplálkozási zavarok lényegéről. Élet- és kórtani tanulmány. Budapest, 1893
  • A diaetetika alapvonalai. Útmutatóul egészségesek és betegek táplálására. Budapest, 1897

Források

További információk