Molyhos hőscincér

Ebben a cikkben a Molyhos hőscincér témával foglalkozunk, amely ma nagyon fontos téma. A Molyhos hőscincér egy olyan téma, amely nagy érdeklődést és vitát váltott ki különböző területeken, a politikától a tudományig. Fontos ennek a kérdésnek az alapos elemzése, hiszen jelentős hatással van a társadalomra és mindennapi életünkre. Ebben a cikkben a Molyhos hőscincér-hez kapcsolódó különböző szempontokat fogjuk megvizsgálni, a történelmi eredetétől a modern világra gyakorolt ​​hatásaiig. Reméljük, hogy ez a cikk rávilágít a Molyhos hőscincér-re, és hozzájárul ennek a nagyon releváns témának a megértéséhez.

Molyhos hőscincér
Magyarországon védett
Természetvédelmi érték: 50 000 Ft
Rendszertani besorolás
Ország: Állatok (Animalia)
Törzs: Ízeltlábúak (Arthropoda)
Osztály: Rovarok (Insecta)
Rend: Bogarak (Coleoptera)
Család: Cincérfélék (Cerambycidae)
Alcsalád: Cerambycinae
Nem: Cerambyx
Tudományos név
Cerambyx welensii
(Küster, 1845)
Hivatkozások
Wikifajok
Wikifajok

A Wikifajok tartalmaz Molyhos hőscincér témájú rendszertani információt.

Commons
Commons

A Wikimédia Commons tartalmaz Molyhos hőscincér témájú kategóriát.

A molyhos hőscincér (Cerambyx welensii) a cincérfélék családjába tartozó, a mediterrán térségben honos, tölgyfákon élő bogárfaj.

Megjelenése

A molyhos hőscincér testhossza 25-65 mm. Testalkata feltűnően nagy, csápjai és lábai vaskosak, erőteljesek; szárnyfedője megnyúlt, az oldalvonalai csak kissé keskenyednek lefelé, kevésbé, mint a nagy hőscincér esetében. A hím csápjainak hossza legalább három ízzel meghaladja a testhosszát, a nőstényé valamivel túlér a szárnyfedők felén. Színe sötétbarna, testét finom, sűrű és szürkés szőrök borítják. A durván ráncolt előtor is finoman szőrözött. A szárnyfedőket finom és sűrű szőrök fedik, amelyek az utolsó harmadban a középvonalban összefutnak; a szőrözet ugyanúgy összefut a vállbütyök folytatásában is. Szárnyfedői elöl durván harántul ráncolva pontozottak, hátrafelé a skulptúra finomabb, a végén pontozott, a pontok közei pontocskázottak és fényesek. Potroha erősebben pontozott és sűrűn szőrös. Az első csápíz finoman pontozott és fényes, a hímek csápjának 3. és 4. íze erősebben duzzadt. A hátulsó lábfejen csak az első íz talpán van csupasz hosszanti sáv.

Hasonló fajok

A nagy hőscincérrel és a katonás hőscincérrel lehet összetéveszteni.

Elterjedése és életmódja

Dél-Európában (az Ibériai-félszigettől a Balkánig) és Kis-Ázsiában a Kaukázusig honos. Alapvetően mediterrán faj, Közép-Európában ritka. Magyarországon szórványosan fordul elő, többek között Simontornya, Parád, Diósjenő környékén, valamint a Mecsekben ismertek állományai.

A meleg, száraz élőhelyeket (erdőszélek, ligetek, erdős sztyeppek) kedveli. Lárvája a tölgyfák élő törzsében vagy vastagabb ágaiban fejlődik. Eleinte a kéreg alatt rágva készítenek széles galériákat, majd behatolnak a fába is; utolsó telelésük előtt itt bábozódnak be. Életciklusa 3 évig tart. Az imágó májustól júliusig rajzik. Alkonyatkor és éjjel aktív, a mesterséges fény vonzza. Többnyire tölgyfákon tartózkodik, nappal gyakran a lárva galériáinak bejáratában rejtőzik.

Magyarországon védett, természetvédelmi értéke 50 000 Ft.

Kapcsolódó szócikkek

Források