Mihail Leonyidovics Gromov

Ez a cikk átfogó és részletes megközelítéssel foglalkozik a Mihail Leonyidovics Gromov kérdéssel, azzal a céllal, hogy az olvasónak teljes és mélyreható képet adjon erről a témáról. Feltárják eredetét, fejlődését és mai relevanciáját, valamint a különböző területekre gyakorolt ​​hatását. Különböző nézőpontokat, szakértői véleményeket és releváns adatokat elemeznek, amelyek lehetővé teszik az olvasó számára a Mihail Leonyidovics Gromov átfogó megértését. Emellett esettanulmányok és konkrét példák is bemutatásra kerülnek, amelyek bemutatják a Mihail Leonyidovics Gromov jelentőségét és hatását a mai társadalomban. Ezzel a cikkel igyekszünk tájékozott és gazdagító perspektívát kínálni a Mihail Leonyidovics Gromov-ről, amely gondolkodásra és vitára hív.

Mihail Leonyidovics Gromov
Született1943. december 23. (81 éves)[1][2][3][4]
Bokszitogorszk
Állampolgársága
Foglalkozása
  • matematikus
  • egyetemi oktató
  • Chartered Building Surveyor
  • egyetemi tudós/kutató
Iskolái
  • Mathematics and Mechanics Faculty, St. Petersburg State University
  • Szentpétervári Állami Egyetem
  • Saint Peter's School
Kitüntetései
Lista

A Wikimédia Commons tartalmaz Mihail Leonyidovics Gromov témájú médiaállományokat.

Mihail Leonyidovics Gromov (névváltozatok: Mikhail, Michael, Misha, Михаил Леонидович Громов) (Bokszitogorszk, Oroszország, 1943. december 23. –) orosz–francia matematikus. Fontos eredményeket ért el a metrikus geometriában, a szimplektikus geometriában és a geometriai csoportelméletben. 2010-ben a Magyar Tudományos Akadémia tiszteleti tagjává választották.

Leningrádban Vlagyimir Abramovics Rohlin doktorandusza volt. A Leningrádi Egyetem tanársegéde (1967–1974), majd a New York-i Egyetem (Stony Brook) professzora volt (1974–1981). A párizsi VI Egyetem professzora (1981–1982), majd a Természettudományi Főiskola professzora (1982–).

Fontosabb eredményei

  • Bebizonyította John Milnor és Joseph A. Wolf sejtését: egy végesen generált csoport pontosan akkor polinomiális növekedésű (azaz a generátorelemekből készített n-tényezős szorzattal megkapható elemek száma legfeljebb n polinomja), ha van véges indexű nilpotens részcsoportja.

Díjai

Jegyzetek

Források