Katángformák

Ez a cikk a Katángformák problémájával foglalkozik, amely ma rendkívül fontos. A Katángformák olyan téma, amely nagy érdeklődést és vitát váltott ki különböző területeken, legyen szó társadalmi, politikai, gazdasági vagy tudományos szféráról. Ez egy összetett kérdés, amely részletes és mélyreható elemzést igényel, hogy megértsük következményeit és következményeit. A Katángformák az elmúlt években a társadalomra és az emberek mindennapi életére gyakorolt ​​hatása miatt vált jelentőségre. Ez a cikk átfogó képet kíván adni a Katángformák-ről, kitérve annak különböző perspektíváira és általánosságban a társadalom számára fontosságára.

Katángformák
Mezei katáng (Cichorium intybus)
Mezei katáng (Cichorium intybus)
Rendszertani besorolás
Ország: Növények (Plantae)
Törzs: Zárvatermők (Magnoliophyta)
Csoport: Valódi kétszikűek (Eudicots)
Csoport: Core eudicots
Csoport: Superrosidae
Csoport: Asteridae
Csoport: Euasterids II
Rend: Fészkesvirágzatúak (Asterales)
Család: Őszirózsafélék (Asteraceae)
Alcsalád: Cichorioideae
(Juss.) Chev.
Szinonimák
  • Liguliflorae
Nemzetségcsoportok
Hivatkozások
Wikifajok
Wikifajok

A Wikifajok tartalmaz Katángformák témájú rendszertani információt.

Commons
Commons

A Wikimédia Commons tartalmaz Katángformák témájú kategóriát.

A katángformák vagy nyelvesvirágúak (Cichorioideae) a fészkesvirágzatúak (Asterales) rendjébe tartozó őszirózsafélék (Asteraceae) családjának egy alcsaládja.

Jellemzők

Virágzatukban csak öt cimpájú, nyelves virágok vannak. Tejnedvük van.

Rendszerezés

Az alcsaládot hagyományos meghatározása szerint 1998-ban parafiletikusnak találták,[1] ezért az újabb rendszertanok egyes nemzetségcsoportjait más alcsaládokba mozgatták, és csökkentett taxonszámmal hozzák az alcsaládot. Panero és Funk 2002-es leírása szerint az Arctoteae, Vernonieae, Liabeae, Cichorieae és Gundelleae nemzetségcsoportok tartoznak bele.[2]

Magyarországi fajok

Haszonnövények

A természetes flóra növényei

Jegyzetek

  1. Bayer, Rall J., Julian R. Starr (1998. április 1.). „Tribal phylogeny of the Asteraceae based on two non-coding chloroplast sequences, the trnL intron and trnL/trnF intergenic spacer”. Annals of the Missouri Botanical Garden 85 (2), 242–256. o. DOI:10.2307/2992008. (Hozzáférés: 2008. február 24.) [halott link]
  2. Panero, JL, VA Funk (2002. december 30.). „Toward a phylogenetic subfamilial classification for the Compositae (Asteraceae)”. Proceedings of the Biological Society of Washington 115 (4), 909–922. o, Kiadó: Biological Society of Washington. . (Hozzáférés: 2007. augusztus 12.) 

Források