A mai világban a Heimito von Doderer egyre fontosabbá vált. Akár a társadalomra gyakorolt hatása, akár történelmi jelentősége, akár a kulturális szférára gyakorolt befolyása miatt, a Heimito von Doderer az emberek széles körének érdeklődésére számot tartó témává vált. A terület szakértőitől az amatőrökig a Heimito von Doderer minden korosztálytól és hátterű személy figyelmét felkeltette. Ebben a cikkben alaposan megvizsgáljuk a Heimito von Doderer különböző aspektusait, hogy rávilágítsunk a fontosságára és a mai világban gyakorolt következményeire.
Heimito von Doderer | |
![]() | |
Született | Franz Carl Heimito von Doderer 1896. szeptember 5. Hadersdorf-Weidlingau , Osztrák–Magyar Monarchia |
Elhunyt | 1966. december 23. (70 évesen) Bécs, Ausztria |
Állampolgársága | osztrák |
Nemzetisége | osztrák ![]() |
Foglalkozása |
|
Iskolái | Bécsi Egyetem |
Kitüntetései | |
Halál oka | vastagbélrák és végbélrák |
Sírhelye | Grinzingi temető (10/2/1)[3] |
![]() A Wikimédia Commons tartalmaz Heimito von Doderer témájú médiaállományokat. | |
Franz Carl Heimito, Ritter von Doderer (Weidlingau, 1896. szeptember 5. – Bécs, 1966. december 23.), Heimito von Doderer néven ismert osztrák író.
Heimito von Doderer Weidlingauban született, amely 1938 óta Bécs 14. kerületéhez tartozik, egy erdészházban, ahol a családja lakott, amíg apja, Wilhelm Carl (Gustav) Ritter von Doderer (1854, Klosterbruck, Znaim – 1932, Bécs) építész és mérnök a Wien folyó szabályozásán dolgozott.[4] A házikó nem maradt meg; ma egy emlékmű jelzi a helyszínt. Wilhelm Carl Doderer dolgozott a Tauern vasút, a Kieli-csatorna és a bécsi városi vasút tömegközlekedési hálózatának építésén is. Testvére, Richard (1876–1955) és apja, Carl Wilhelm (Christian) von Doderer (1825, Heilbronn – 1900, Bécs) szintén neves építészek és iparosok voltak.[5] Carl Wilhelm felesége, Maria von Greisinger (1835–1914) édesanyján keresztül rokonságban állt Nikolaus Lenau osztrák költővel.
Doderer édesanyja, Wilhelm Carl felesége, Louise Wilhelmine "Willy" von Hügel (1862–1946), a neves német építőipari vállalkozó, Heinrich von Hügel (1828–1899) lánya volt, aki későbbi férjével több vasúti projekten dolgozott.[6] Nővére, Charlotte férjhez ment Max Freiherr von Ferstelhez (1859, Bécs – 1936, Bécs), Heinrich von Ferstelnek , a bécsi fogadalmi templom építészének fiához.[7] Max von Ferstel tervezte a Doderer családi ház terveit a bécsi Landstraße kerületben.
A Doderer család egészen az első világháborúig az Osztrák–Magyar monarchia leggazdagabb ipari dinasztiái közé tartozott. Heimito volt a legfiatalabb a hat gyermek közül. Szokatlan keresztneve a Jaimito spanyol név német fonetikus írásmódja volt, amely a Jaime (James) kicsinyítő szava. Mivel Louise Wilhelmine protestáns volt, az ő gyermekeit is protestánsnak keresztelték meg, bár főleg katolikus környezetben nőttek fel.
Heimito von Doderer élete nagy részét Bécsben töltötte, ahol a gimnáziumba (középiskolába) járt közepes sikerrel. A nyarakat családja menedékhelyén töltötte Reichenau an der Raxban. A serdülő homoerotikus romantikus viszonyba keveredett otthoni oktatójával, és gyakori bordélylátogatóként szerzett biszexuális és szado-mazo tapasztalatokat. 1914-ben kis híján letette érettségi vizsgáit, és beiratkozott a Bécsi Egyetem jogi szakára; 1915 áprilisában azonban csatlakozott az Osztrák-Magyar Hadsereg 3. dragonyosezredéhez, és a keleti fronton Galíciában és Bukovinában szolgált lovas gyalogságban. 1916. július 12-én (a Bruszilov-offenzíva idején) az orosz birodalmi hadsereg hadifogságba esett Tlumacs környékén.
Távol az otthonától, egy orosz távol-keleti hadifogolytáborban, a Habarovszk melletti Krasznaja Recskában , úgy döntött, hogy író lesz, és írni kezdett. A breszt-litovszki békeszerződés után a bolsevik kormány szabadon engedte, de az orosz polgárháború során vissza kellett térnie Ausztriába. A Szamarában rekedt Doderer és társai ismét kelet felé fordultak, és a Vöröskereszt Krasznojarszk melletti táborában találtak menedéket, amelyet Elsa Brändström gondozott.[8] Sok férfi halt meg tífuszban. Doderer Szibériában maradt, amíg végül 1920-ban visszatért Ausztriába; augusztus 14-én végül Bécsbe ért.
Első publikált műve, a Gassen und Landschaft ("Utcák és vidék") című verseskötete 1923-ban jelent meg, majd 1924-ben a Die Bresche ("Az áttörés") című regénye, mindkettő kevés sikerrel. 1930-ban jelent meg egy második regény, a Das Geheimnis des Reichs ("A birodalom titka"). Ugyanebben az évben feleségül vette Gusti Hasterlikot, de két évvel később különváltak, majd 1938-ban elváltak.
1933-ban Doderer csatlakozott a náci párt (NSDAP) osztrák szekciójához, és számos cikket publikált a Deutschösterreichische Tages-Zeitungban ("német-osztrák napilap"), amely a párthoz szorosan kötődik, és a rasszizmust és Ausztria beépülését hirdette a náci Németországba. 1936-ban a németországi Dachauba költözött, ahol megismerkedett Emma Maria Thomaval, aki 1952-ben a második felesége lett. Németországban megújította NSDAP tagságát (az Osztrák Náci Pártot 1933 óta betiltották). 1938-ban tért vissza Bécsbe, ahol Albert Paris Gütersloh híres festővel lakott egy lakásban.[9] Ebben az évben jelent meg Ein Mord, den jeder begeht (Minden ember gyilkos) című regénye. 1940-ben tért át a katolicizmusra Aquinói Tamás olvasata és a náciktól való, néhány éve erősödő elidegenedése következtében. Szintén 1940-ben Doderert behívták a Wehrmachtba, majd a németek által megszállt Franciaországba küldték, ahol elkezdett dolgozni leghíresebb regényén, a Die Strudlhofstiege-n (a név az úgynevezett Strudlhofstiege-re , egy bécsi kültéri lépcsőre utal). Rossz egészségi állapota miatt 1943-ban visszatérhetett Franciaországból, és Bécs környékén szolgált, mielőtt a háború végén Oslóba küldték volna.
Miután 1946 elején visszatért Ausztriába, 1947-ig eltiltották a publikálástól.[10] Folytatta a Die Strudlhofstiege munkáját, de bár 1948-ban befejezte, a még mindig listázott szerző nem tudta azonnal megjelentetni. Amikor azonban 1951-ben végre megjelent, óriási sikert aratott, és biztosított volt Doderer helye a háború utáni osztrák irodalmi életben. Doderer ezt követően visszatért egy korábbi befejezetlen projekthez, a Die Dämonenhez („A démonok”), amely 1956-ban jelent meg nagy sikerrel. 1958-ban kezdett dolgozni egy négykötetes regényen, Roman Nr. 7 címen ("7. regény"), amelyet Beethoven hetedik szimfóniájának megfelelőjeként írt. Az első kötet Die Wasserfälle von Slunj 1963-ban jelent meg; a második kötet, a Der Grenzwald volt az utolsó munkája, és 1967-ben jelent meg hiányosan és posztumusz. Doderer 1966. december 23-án Bécsben halt meg bélrákban.