H. Gyürky Katalin

A mai világban a H. Gyürky Katalin számos területen nagy jelentőséggel bír. Legyen szó politikai, társadalmi, kulturális vagy technológiai szféráról, a H. Gyürky Katalin a vita és az érdeklődés központi témájaként pozícionálta magát. Hatását megfigyelték az emberek mindennapi életében, valamint a társadalmak dinamikájában és a különböző iparágak fejlődésében. Ebben a cikkben megvizsgáljuk a H. Gyürky Katalin jelentését és fontosságát napjainkban, valamint életünk különböző területeire gyakorolt ​​hatását. Továbbá elemezzük, hogy a H. Gyürky Katalin hogyan marad továbbra is referenciapont a mai világban, és hogyan fog tovább növekedni jelentősége a jövőben.

H. Gyürky Katalin
Született1925. február 25.[1]
Balassagyarmat[1]
Elhunyt2002. augusztus 17. (77 évesen)[1]
Budapest[1]
Állampolgárságamagyar
HázastársaHoll Imre
Foglalkozásarégész
IskoláiEötvös Loránd Tudományegyetem (–1950)


H. Gyürky Katalin (Balassagyarmat, 1925. február 25.Budapest, 2002. augusztus 17.) magyar régész.

Családja

Apja Gyürky Sándor, anyja Rosenauer Margit. Holl Imre (1924–2016) régész felesége.

Tanulmányai

A PPTE/ELTE BTK-n művészettörténet–régészet szakon végzett 1950-ben, eközben Jaschik Álmos rajziskolájában is tanult (1945–1946).[2]

Pályája

A Budapesti Történeti Múzeum (BTM) Vármúzeumának szerződéses munkatársaként kezd dolgozni. Anyjával kitelepítik Mezőberénybe (1951-53). A Vármúzeum Középkori Osztályának muzeológusa (1957–1986), egyúttal könyvtárosa, majd a Könyvtár vezetője (1973–1979). Középkori régészettel, ezen belül Budapest középkori történetével, egyházi épületekkel és a középkori üveg leletanyaggal foglalkozott. Alapvetően új eredményeket ért el a budai vár középkori útrendszerének és ezzel összefüggésben a korabeli városfalaknak kutatásában. Nevéhez fűződik – többek között – a Szent Miklós domonkos kolostor feltárása (1962–1976), ill. ásatásokat végzett Pannonhalmán, Székesfehérvárott és Veszprémben (Szent György-kápolna) is. Nyugdíjaztatása után feltárta az egykori kánai apátságot (Kána (Magyarország)). Kiadta a BTM múzeumaiban őrzött középkori üvegek korpuszát, majd a többi hazai múzeumban őrzött üvegleletek katalógusát. Kiváló rajztehetség volt, művei egy részét maga illusztrálta.

Könyvei

MTMT publikációs lista

Irodalom

Jegyzetek

Források

Névpont: Gyürky Katalin, H., régész