Ma egy rendkívül aktuális témával állunk szemben, amely világszerte több millió ember érdeklődését keltette fel. A Fekete Lyuk nagy vitát váltott ki, és számtalan véleményt és reflexiót váltott ki különféle összefüggésekben és területeken. Ez egy olyan téma, amely mind politikai, mind kulturális téren a nyilvános beszélgetés alapvető részévé vált. Éppen ezért elengedhetetlen ennek a témának a elmélyülése, következményeinek feltárása és jelentőségének részletes elemzése a mai társadalomban. Ebben a cikkben igyekszünk megvilágítani a Fekete Lyuk-et, és különböző nézőpontokkal foglalkozunk, amelyek lehetővé teszik számunkra, hogy megértsük annak fontosságát és hatását a világra, amelyben élünk.
A Fekete Lyuk (vagy Yuk, III/III-as klub) egy legendás budapesti underground szórakozóhely volt a rendszerváltás időszakában. Az 1980-as évektől kezdődően a magyar alternatív és független könnyűzenei élet hazai (és sokak szerint kelet-európai) központja volt. A helyet gyakran Alternative Music Centernek is nevezték a hivatalos programok szórólapjain.
A VIII. kerületi MÁVAG-kolónia és a volt Ganz–MÁVAG gyártelep között húzódó Golgota utcában megbújó pinceklub a jól ismert Vörösmarty Művelődési Ház alatt helyezkedett el. Eleinte csak néhány teremmel, majd az évek folyamán két különálló italárusító egység pultjával kiegészülve.
A szórakozóhelyet sok támadás érte a média részéről, így a rendőri jelenlét mondhatni állandó volt a környéket körülvevő utcákon és tereken. Az Orczy út és a Vajda Péter utca találkozásánál lévő Golgota téren gyakoriak voltak a verekedések, balhék a nyitvatartás körüli időszakokban.[1]
Számos, ma meghatározónak számító művész kezdte pályafutását a Fekete Lyukban. A hely nyitott volt a művészet és a zene számos formájának. A legjobb napjait a kilencvenes évek legelső néhány évében élő szórakozóhely példaként szolgálhatott később olyan klubok létrehozásánál, mint a Tilos az Á vagy a Total Car. A rendszerváltással könnyülő utazási feltételek egyre több nyugati alternatív zenekarnak tették lehetővé a magyarországi fellépését. Ebben igen nagy részt vállalt a Fekete Lyuk is, amelynek színpadán számos korabeli, jó nevű együttes fellépett a magyar tehetségek mellett. A közönség soraiban megfordultak a csövesek, punkok, alterosok, metálosok és egyéb szubkultúrák képviselői mellett a fiatal értelmiség tagjai, egyetemisták és főiskolások is.[2]
2018-ban a budapesti Kiscelli Múzeum kiállítást rendezett az 1988-1994 között virágkorát élő klubról, amelyhez az adományozott tárgyak mellett a múltban ott fellépő művészekkel (Nagy Feró, Kovács Zoltán-AMD, Tizedes, Szakácsi Gábor-C.A.F.B.) készült interjúkat is bemutatták.[3]
A kilencvenes évek közepe előtt a klub népszerűsége visszaesett. Először Yuk, majd később III/III-as klub névre változtatták a hely nevét.
Az épület felső részében elhelyezkedő "Vörösmarty Művelődési Ház" a későbbi időszakban, "Rockland" néven is működött. A "Body Count" (Ice-T), a "Beastie Boys" és a "Sepultura" is fellépett a Rockland színpadán.
A múltban itt játszó, később híressé vagy elismertté vált előadók egy része:
|
|