Fatih-mecset

A mai világban a Fatih-mecset olyan témává vált, amely az emberek széles körében nagyon fontos és érdekes. Legyen szó naprakész információkat kereső szakemberekről, tudásukat bővíteni kívánó diákokról vagy egyszerűen csak olyan emberekről, akik többet szeretnének megtudni erről a témáról, a Fatih-mecset továbbra is az egyre sokszínűbb közönség figyelmét felkelti. Ebben a cikkben alaposan megvizsgáljuk a Fatih-mecset-hez kapcsolódó legrelevánsabb és legaktuálisabb szempontokat, teljes és naprakész perspektívát kínálva ezzel a témával kapcsolatban, amely továbbra is érdeklődést kelt minden típusú közönségben.

Fatih-mecset
TelepülésIsztambul
Építési stílusoszmán-török építészet
Építész(ek)
  • Atik Sinan
  • Mimar Mehmet Tahir
Hasznosítása
Felhasználási terület
Elhelyezkedése
Fatih-mecset (Törökország)
Fatih-mecset
Fatih-mecset
Pozíció Törökország térképén
é. sz. 41° 01′ 11″, k. h. 28° 56′ 59″41.019722°N 28.949722°EKoordináták: é. sz. 41° 01′ 11″, k. h. 28° 56′ 59″41.019722°N 28.949722°E
Térkép
A Wikimédia Commons tartalmaz Fatih-mecset témájú médiaállományokat.

A Fatih-dzsámi (törökül: Fatih Camii) Törökországban, Isztambulban található a hasonló nevű negyedben.

Története

A bizánci korban egy templom állt itt (Havariun), s ennek a romjain épült 1463 és 1471 között II. Mehmed szultán parancsára, az építész Atık Sinan volt. Az eredeti dzsámit 1509-ben egy földrengés csak megrongálta, ám egy másik 1766. május 22-én teljesen elpusztította. III. Musztafa szultán a romokon építtette gránitból és márványból a ma is látható dzsámit. 1772. április 15-én volt az ünnepélyes átadás. Az új mecsetet Mehmed Tahir tervezte.

A dzsámihoz tartozott korábban nyolc iskola, fürdő, könyvtár, bazársor, karavánszeráj, kórház, közkonyha és számos vendégház. Az alapítványi formában történő működés, oktatás szerteágazó volt: a teológián kívül tanítottak még algebrát, filozófiát, földrajzot, nyelvészetet, történelmet és természettudományokat is. Az alapítványok arab nyelvű szabályzatai fennmaradtak, jelenleg a Török és Iszlám Alkotások Múzeumában találhatóak.

A Fatih-dzsámi kupolája belülről fényképezve

A dzsámi környezete

Az előudvarban 18 oszlop, 22 kupola van, valamint a középen álló – szintén kupolával fedett – nyolcoszlopos szökőkút is itt található. A két minareten két-két erkély van (eredetileg csak egy volt). A 26 m átmérőjű központi kupola 4 „elefántláb” pilléren nyugszik, és csatlakozik hozzá hat kisebb kupola is. A majdnem négyzet alaprajzú dzsámi egyik oldala 325 m.

A temetőkertben álló mauzóleumban található II. Mehmed, és felesége, Gülbahar Hatun sírja is. Itt nyugszanak a török történelem kiemelkedő nagyjai: szultáni családtagok, hadvezérek, politikusok, főpapok.

További információk