Déli Hal csillagkép

Napjainkban a Déli Hal csillagkép nagyon fontos téma a mai társadalomban. A technológia fejlődésével és a globalizációval a Déli Hal csillagkép nagyon fontossá vált a mindennapi élet különböző területein. A munka világától a személyes szféráig a Déli Hal csillagkép olyan téma, amely különféle vitákat és ellentmondásos véleményeket váltott ki. Ebben a cikkben megvizsgáljuk a Déli Hal csillagkép különböző aspektusait, és elemezzük a mai világra gyakorolt ​​hatását. A Déli Hal csillagkép eredetétől az idők során bekövetkezett fejlődéséig olyan téma, amely mindig meglep minket, és megkérdőjelezi hiedelmeinket és nézeteinket.

Déli Hal csillagkép
Adatok
Latin névPiscis austrinus
Latin birtokos esetPiscis Austrini
RövidítésPsA
Rektaszcenzió21h 27m – 23h 6m
Deklináció-36° 27' – -24° 49'
Területe245 négyzetfok
Nagyság szerinti helyezés60
Teljesen láthatóészaki 50°-tól déli 90°-ig
Legfényesebb csillagα Piscis Austrini (Fomalhaut)
fényessége1,16m
Szomszédos csillagképek
A ’’Déli hal’’ csillagkép

A Déli Hal (latin: Piscis Austrinus) egy csillagkép.

Története, mitológiája

A Halak csillagkép „ellenlábasa”, ezért kapta a latin Piscis Austrinus, más néven Piscis Australis (Déli Hal) nevet. A görög mitológiában úgy vélték, hogy a Déli Hal volt a szülője a Halak csillagképnek. A 20. század előtt Piscis Notius-ként is ismerték. A ’’Piscis Austrinus’’-t már Ptolemaiosz is besorolta az 1. században az akkor ismert 48 csillagkép közé.

A legfényesebb csillaga, a Fomalhaut az egyiptomi Ízisz istennő tiszteletére kapta a nevét, mert az istennőt állítólag egy hal mentette ki a vízből. Ez a monda a görögöktől eredt, ahonnan Rómába is átterjedt az istennő kultusza.

Látnivalók

Csillagok

Kettőscsillagok

Mélyégobjektumok

A csillagkép területén nincsenek igazán látványos, fényes mély-ég objektumok. Szinte csak galaxisokat és galaxishalmazokat találunk az égbolt ezen részén.

  • NGC 7172-7173-7176: Ez a galaxistrió igen látványos a maga nemében, bár mindhárom csillagváros nagyon halvány (12-14m. Mindhárom objektum az EDCC 76 jelű galaxishalmaz része.
  • NGC 7135: Egy S0/P típusú Seyfert galaxis. Fényessége 11,7m.
  • NGC 7314: Egy Sc I-II típusú spirálgalaxis a csillagkép északi részén.
  • PKS 2155-304: Az egyik legfényesebb aktív galaxis az égbolton. BL Lacertae objektum mely igen erősen sugároz rádiótartományban. Vöröseltolódása z=0.116.

Fordítás

  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Piscis Austrinus című angol Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

Irodalom és más források

Jegyzetek

  1. A második szám utóbbi egy numizmatikai könyvet is jelöl
Commons:Category:Piscis Austrinus
A Wikimédia Commons tartalmaz Déli Hal csillagkép témájú médiaállományokat.