Bunesd

Ebben a cikkben a Bunesd-et különböző perspektívákból kutatjuk, elmélyülve annak eredetében, hatásában és a mai társadalomban betöltött relevanciájában. Megjelenése óta a Bunesd emberek millióinak figyelmét ragadta meg világszerte, vitát, érdeklődést és érzelmek széles skáláját váltva ki. Egy kimerítő elemzésen keresztül elmélyülünk a Bunesd-et körülvevő árnyalatokba és bonyolultságokba, igyekszünk megérteni történelmi jelentőségét, a jelenre gyakorolt ​​hatását és a jövőbe vetítését. Nem számít, hogy Ön szakértő a területen, vagy egyszerűen csak kíváncsi további információkra, ennek a cikknek az a célja, hogy teljes és gazdagító betekintést nyújtson a Bunesd-be.

Bunesd (románul Buneşti) szellemfalu Romániában, Hunyad megyében. Ma Balsa része.

Fekvése

A megye északkeleti részén, az Érchegységben található. Kisalmás mellett fekvő település.

Története

Az egykor Kisalmáshoz tartozó településről 1910 óta folyamatosan elköltöztek az emberek. 1992-ben már csak tizen laktak itt; ez tizenketted része a legmagasabb, 129 főt számláló népességnek.

Bunesd egyike azon négy Hunyad megyei falunak, amelynek már nincs lakója. A megye hegyvidéki falvainak felgyorsult elnéptelenedés folyamata miatt -amelyet a demográfiai öregedés, de a migráció is meghatároz- néptelenedett el. A munkahiány és a műút hiánya arra késztette a lakókat, hogy a legközelebbi városokba, Zalatnába, Szászvárosba, Vajdahunyadba és Dévába költözzenek. A falu szinte teljesen megsemmisült: csak néhány ház és a fatemplom maradt meg a faluból, valamint a környéken található hatalmas alma- és szilvafák a kertekre utalnak. (Több szellemfaluból maradt meg az utóbbi, például Kakpuszta vagy Márcadópuszta).

Források

  • Varga E. Árpád: Erdély etnikai és felekezeti statisztikája
  • Bunesd településének román Wikipédia cikke

Galéria