Manapság a Aragóniai Eleonóra portugál királyné olyan téma, amely sok ember figyelmét felkeltette szerte a világon. A társadalomra gyakorolt hatásától a populáris kultúrára gyakorolt hatásaiig a Aragóniai Eleonóra portugál királyné folyamatosan érdeklődést és jelentőségű témának bizonyult. Ebben a cikkben megvizsgáljuk a Aragóniai Eleonóra portugál királyné különböző oldalait, és azt, hogy miként hatott rá a modern élet különböző területeire. A Aragóniai Eleonóra portugál királyné eredetétől jelenlegi fejlődéséig vita, elemzés és elmélkedés tárgya volt. Csatlakozzon hozzánk a Aragóniai Eleonóra portugál királyné körútjára, és fedezze fel jelentőségét a mai világban.
Ez a szócikk nem tünteti fel a független forrásokat, amelyeket felhasználtak a készítése során. Emiatt nem tudjuk közvetlenül ellenőrizni, hogy a szócikkben szereplő állítások helytállóak-e. Segíts megbízható forrásokat találni az állításokhoz! Lásd még: A Wikipédia nem az első közlés helye. |
Aragóniai Eleonóra (Medina del Campo, 1402. február 1. – Toledo, 1445. február 19.) portugál királyné, Eduárd portugál király felesége
1402. február 1-jén született a spanyolországi Medina del Campo városában, I. Ferdinánd aragóniai király és hitvese, Alburquerquei Eleonóra aragóniai királyné ötödik gyermekeként és második leányaként. A szülők 1393-ban vagy 1394-ben házasodtak össze. Apai nagyszülei I. János kasztíliai király és Aragóniai Eleonóra kasztíliai királyné, anyai nagyszülei: Kasztíliai Sancho Alfonz, Alburquerque 1. grófja és Portugáliai Beatrix infánsnő, I. Péter portugál király és Inês de Castro lánya
1438. szeptember 13-án a három hónapos terhes Eleonóra hirtelen megözvegyült, magára maradva öt kiskorú gyermekével. Legidősebb fia akkor még csupán hat és fél éves volt, ezért annak nagykorúsága eléréséig, a néhai király végakarata értelmében, az asszony lett a királyság régense, tehát a gyermekkirály, vagyis V. Alfonz gyámja. A döntést a portugál nemesség is elfogadta, habár a nép körében nem volt valami népszerű személyiség Eleonóra, hiszen asszony volt, csekély politikai tapasztalattal, s ráadásul aragóniai származású. A portugál arisztokraták egy kisebb csoportja inkább a halott király testvérét, Péter infánst, azaz Coimbra hercegét támogatták mint lehetséges jövőbeni uralkodót, s amikor hivatalosan is kihirdették a nép előtt, hogy Eleonóra lett a megbízott régens, lázadás tört ki Lisszabon városában.
A zendülést az asszony fivére, Barcelona grófja, vagyis a leendő II. János aragóniai király verte le sikeresen. A trónkövetelő Péter és Eleonóra között megkezdődtek a tárgyalások, ám azok több hónapig elhúzódtak, mivel nem volt képes kompromisszumra jutni Barcelona grófja és a Pétert támogató lisszaboni érsek. Egy héttel utolsó gyermeke születése előtt Eleonórát újabb sorscsapás érte. Legidősebb leánya, Filippa 8 és fél évesen elhunyt, valószínű, egy gyermekbetegség következtében.
Végül sikeresen összefogtak Eleonóra ellen, s a portugál főnemesség átadta a régensi hatalmat Péter infánsnak, az asszonyt pedig száműzetésbe kényszerítették. Kasztíliába menekült 1440 decemberében.
Az özvegy anyakirályné 1445. február 19-én, 43 évesen távozott az élők sorából, Toledo városában, végső nyughelye pedig a batalha-i monostor lett, Portugáliában.
Eleonóra 1428. szeptember 22-én nőül ment a nála 10 évvel idősebb Avizi Eduárd portugál királyhoz, akinek házasságuk 9 éve során összesen kilenc gyermeket szült: