44M Lidérc

A 44M Lidérc téma az elmúlt években nagy érdeklődést és vitát váltott ki. Ez a téma a mai társadalomban való jelentőségéről ismert, és felkeltette az akadémikusok, tudósok, politikusok és a nagyközönség figyelmét. Az idő előrehaladtával a 44M Lidérc folyamatosan fejlődik, és új kihívásokat és lehetőségeket kínál azoknak, akik tanulnak vagy részt vesznek benne. Ebben a cikkben megvizsgáljuk a 44M Lidérc különböző aspektusait és annak különböző területekre gyakorolt ​​hatását, valamint a trendeket és a jövőbeli perspektívákat, amelyeket e lenyűgöző témakörben képzelnek el.

44M Lidérc rakéta replika.

A 44M Lidérc a második világháború időszakában Magyarországon kifejlesztett légiharc-rakéta. Akusztikus közelségi gyújtóját Pulváry Károly dolgozta ki. A megfelelő irányító berendezés hiánya miatt földi célok elleni rakétaként vetették be a háború utolsó hónapjaiban. Összesen mintegy 80 darab készült belőlük. Gyártása Csepelen a Weiss Manfréd Műveknél indult el, de a gyár elleni bombatámadások miatt később a DIMÁVAG folytatta. A magyar csapatok a Csepel-sziget, Érd, majd később a Velencei-tó körüli hadműveletek során alkalmazták.

Források

  • Sipos István (főszerkesztő), Ravasz istván (szerkesztő): Magyarország a második világháborúban - Lexikon, Petit Real Könyvkiadó, Budapest, 1997, ISBN 963-85411-5-6, p. 264
  • Hatala András: 44M Lidérc, az első magyar légiharc-rakéta (I. rész), in: Haditechnika, 2009/2, HU ISSN 0230-6891, p.46.