Manapság a Örkény István drámaírói ösztöndíj a modern társadalomban nagy érdeklődésre számot tartó téma. Hatása meglátszik mindennapi életünkben, a kommunikációtól a mindennapi tevékenységeink elvégzéséig. A Örkény István drámaírói ösztöndíj minden korosztálytól, kultúrától és hátterű ember képzeletét megragadta, és heves vitákat váltott ki különböző területeken. Ebben a cikkben alaposan megvizsgáljuk a Örkény István drámaírói ösztöndíj életünkre gyakorolt hatását, elemezzük jelentőségét, előnyeit és kihívásait, valamint a ma oly fontos témával kapcsolatos különböző nézőpontokat.
Az Örkény István drámaírói ösztöndíj irodalmi ösztöndíj, amelynek gondozója és meghirdetője kezdetben minden évben az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet (OSZMI) volt, 2021-től az ösztöndíjat a Petőfi Irodalmi Múzeum gondozza. A pályázat szakmai lebonyolításában a Petőfi Irodalmi Múzeum felkérésére az OSZMI vesz részt. Az ösztöndíjak odaítéléséről szakmai kuratórium dönt, melybe tagokat delegál a Petőfi Irodalmi Múzeum, a Színház- és Filmművészeti Egyetem, a Magyar Színházi Társaság, a Magyar Teátrumi Társaság, a Magyar Művészeti Akadémia, valamint a Kulturális és Innovációs Minisztérium.
Az ösztöndíj célja a pályakezdő drámaírók támogatása, illetve segíteni az új magyar színművek létrejöttét, valamint lehetőséget biztosítani azon fiatal (40 év alatti) drámaírók részére, akik eddigi irodalmi vagy színházi munkájukkal igazolták vonzódásukat a műnemhez.
Az ösztöndíj 12 hónapra szól, és legfeljebb három alkalommal nyerhető el. Díjazása 2022-ben havi bruttó 200 000 Ft volt.[1][2]