Ebben a cikkben a Általános sebészet témakörben fogunk elmélyülni, amely téma az utóbbi időben érdeklődést és vitát váltott ki. A Általános sebészet egy olyan téma, amely felkeltette a szakértők, a rajongók és a nagyközönség figyelmét a különböző területeken való relevanciája miatt. A társadalomra gyakorolt hatásától a populáris kultúrára gyakorolt hatásáig a Általános sebészet ma nagyon fontos témának bizonyult. Ebben a cikkben a Általános sebészet különböző aspektusait fogjuk megvizsgálni, elemezve eredetét, fejlődését és a társadalomra gyakorolt hatását. Ezenkívül megvizsgáljuk a lehetséges jövőbeli forgatókönyveket, és mérlegeljük azok fontosságát a mai világban.
Az általános sebészet ma elsősorban hasi betegségek műtéti kezelését végzi, de ide tartozik a pajzsmirigy, mellékpajzsmirigy, nyelőcső, emlő és a végtagok egyes betegségeinek (visszér, érszűkület) kezelése is. Korábban az általános sebészet része volt a traumatológia, ortopédia, urológia idegsebészet, plasztikai sebészet, gyermeksebészet, mellkassebészet, szívsebészet, érsebészet, transzplantációs sebészet, de ezek ma már részben vagy teljesen önálló diszciplínát képviselnek. Az általános sebészet további darabolódása figyelhető meg a szubspecializálódások által: laparoszkópos, artroszkópos, mikrosebész. A gastrointestinalis sebészeten belül is megfigyelhető szubspecializálódás: hepatobiliaris, colorectalis, proctologiai sebészet.
Szubspecializációk
Az általános sebész képzés 1993 óta az Európai Közösségben egységesen 6 év. Ez Magyarországon a 42/2007. (IX.19.) EüM rendelet 2. sz. melléklet alapján a 72 hónapos szakképzés 70 hónapra rövidült.
Rezidens képzés 24 hónap
Speciális szakképzés 48 hónap
Kötelező tanfolyamok:
250 műtét önálló végzése kötelező, amiben ambuláns és proktológiai műtét is kell legyen, de legalább 100 az alábbi műtétekből: