Ebben a cikkben a Wikipédia:Szócikk fontos témájával foglalkozunk, amely nagy érdeklődést és vitát váltott ki a szakemberek és a nagyközönség körében. A Wikipédia:Szócikk egy olyan téma, amely különböző szempontokat fed le, és jelentős jelentőséggel bír a mai társadalomban. A politikára gyakorolt hatásától a populáris kultúrára gyakorolt hatásáig a Wikipédia:Szócikk-nek sikerült több millió ember figyelmét felkelteni szerte a világon. Ebben a cikkben különböző perspektívákat és megközelítéseket fogunk megvizsgálni a Wikipédia:Szócikk kapcsán, azzal a céllal, hogy átfogó és gazdagító képet adjunk erről a transzcendentális témáról.
A Wikipédia-szócikk egy olyan lapot jelent, ami lexikonszerű vagy kalendáriumhoz hasonló tartalmú (mint például események listái, felsorolások, táblázatok). A Wikipédia célja a tartalmas szócikkek mennyiségének növelése és kezelhetővé tétele.
A Wikipédiában található összes lapot ábécérendben a Speciális lapok menüpont alatti Az összes lap listájában nézheted meg, a Lap találomra menüpont pedig egy véletlenszerűen kiválasztott szócikket eredményez.
A szócikk automatikus, a program által kezelt definíciója egy olyan lap a szócikknévtérben, ami nem átirányító lap és legalább egy linket tartalmaz.
A szócikk kategóriába nem tartoznak bele a speciális névterek, amiket különféle célokra használunk, mint például:
Sok „nemcikk” található a szócikknévtérben, például:
A Special:Statistics oldal meghatározása szerint szócikknek számít „minden olyan oldal, ami a szócikknévtérben van, nem átirányító oldal, és legalább egy belső hivatkozást tartalmaz”.
A szócikkek minősége igen széles skálán mozog, a magas szintű kiemelt szócikkektől kezdve a törlésre jelölt cikkekig. Vannak olyanok, amik elég hosszúak és tartalmilag megfelelő minőségűek, másfelől vannak, amik nagyon rövidek – főként csonkok – és alacsonyabb minőségűek.