Ez a cikk a Wikipédia:Ismerkedési idő témával foglalkozik, amely az utóbbi időben egyre nagyobb érdeklődést váltott ki. Különböző nézőpontokból és megközelítésekből ez a téma vitákat és reflexiókat váltott ki különböző területeken, mint például a társadalom, a kultúra, a politika, a gazdaság és a tudomány. Ennek következményeit, időbeli alakulását és mai relevanciáját vizsgáljuk meg azzal a céllal, hogy átfogó és részletes képet adjunk a Wikipédia:Ismerkedési idő-ről. Különböző dimenzióit vizsgáljuk, elemezzük következményeit, globális szintű hatását és jövőbeli előrejelzését. Egy mély és kimerítő elemzéssel a cél az, hogy hozzájáruljunk a Wikipédia:Ismerkedési idő megértéséhez és megismeréséhez, gazdagítva ezzel a kétségtelenül fontos téma körüli vitát és elmélkedést.
Ez egy esszé. Nem feltétlenül a konszenzust tükrözi, csak a megalkotói véleményét; a célja az, hogy ugyanazokat az érveket ne kelljen újra és újra elismételni. Ha egyetértesz az alapvető mondanivalójával, nyugodtan módosíthatod vagy átfogalmazhatod. Ha nem értesz egyet vele, írd meg egy külön esszében a saját véleményedet, és linkeld be a lap aljára. |
Az oldal tartalma dióhéjban: Először kicsit olvasgass, utána szerkessz szócikkeket, de ne ijedj meg, ha az elején kritikák érnek: maradj higgadt és ne add fel! A közösségi lapokat, vitákat, szavazásokat 1-2 hónapig csak olvasd (vagy kerüld), ismerkedj a szokásokkal, mert egy kezdeti baklövés évekre konfliktusokat okozhat. A többi szerkesztő is ember, erényeikkel és hibáikkal együtt, fogadd el őket ilyennek, és ne menj bele személyeskedésekbe. A Wikipédia fő célja a kiváló lexikoncikkek készítése. |
Ez a lap röviden szól arról, hogy egy új közösség életéhez milyen módon érdemes, és milyen módon nem érdemes csatlakozni.
A Wikipédia-szerkesztők munkájuk és wikipédiás tevékenységeik során ugyanúgy közösséget alkotnak, mint egy összeszokott IRC csatorna, egy webes fórum, vagy épp egy multiplayer játékkal játszó csapat. Minden online közösségnek vannak szokásai, szabályai, elvárásai a tagjaikkal szemben.
Ha csatlakozni szeretnél egy új közösséghez, ezt általában mindenféle feltétel nélkül meg tudod tenni, látszólag semmi akadálya nincs annak, hogy bármit csinálj, amit a közösség régi tagjainak lehet és szabad. Ha azonban számít neked, hogy a közösség befogad-e, hogy megelőzd a szükségtelen konfliktusokat, hogy hatékonyan részt tudj venni a közösség életében, és ha a célod az, hogy hasznos tagja legyél a közösségnek (nem pedig az, hogy vitatkozz, konfliktusokat gerjessz, és végeredményben kiprovokáld, hogy a közösség „erőszakkal” kizárjon tagjai közül) akkor pár fontos dolgot érdemes betartani:
Ha ezt legalább megpróbálod betartani, sokkal több esélyed van arra, hogy a Wikipédiában sikeres szerkesztő legyél (ami csak annyit jelent, hogy veszekedés nélkül, jó hangulatban tudj cikkeket írni), mint ha beleugrasz a mély vízbe.
Mindezek hosszú évek tapasztalatain alapulnak. De, mint tudjuk, semmi sem szentírás. :-)
A kérdéseidet a vitalapon tudod feltenni, és megjegyzéseket is ott várunk.