Mára a Tomahawk (fegyver) a társadalom különböző területein nagy érdeklődésre számot tartó és fontos témává vált. Hatása és hatóköre egyre nyilvánvalóbbá válik mindennapi életünkben, vitákat, tanulmányokat és kutatásokat generálva, amelyek célja, hogy jobban megértsék hatását. Megjelenése óta a Tomahawk (fegyver) minden korosztálytól és szakmától függetlenül felkeltette az emberek figyelmét, és kulcsfontosságú vitaponttá vált családi összejöveteleken, kávézós beszélgetéseken és még tudományos körökben is. Ebben a cikkben megvizsgáljuk a Tomahawk (fegyver) néhány legfontosabb vonatkozását és annak mai fontosságát, valamint a jövőbeni lehetséges következményeit.
A tomahawk (ritkán: tomahauk) az észak-amerikai indiánok vágó- és hajítófegyvere, amely leginkább a baltához hasonlít.
Annyiban különbözik a baltától, hogy a nyele rendszerint egyenes és hengeres, míg a baltáé általában enyhén görbített, és a keresztmetszete sem kör alakú. A balta foka jellemzően lapos, a tomahawké viszont kitüremkedik, de nem feltétlenül hegyes, lehet kalapácsszerű is. (A közelharc során ezt az oldalát használták az ellenség koponyájának bezúzására. Ebből a szempontból a buzogánnyal rokon.) A tomahawk feje korai formájában kőből készült, ezt azonban az európaiak megjelenésével fokozatosan felváltották a vasból, illetve sárgarézből készült fejek. A fémeket a telepesektől kapták az indiánok, élelmiszerért vagy egyéb dolgokért cserébe. A nyelet tradicionálisan hikorifából, esetleg kőris- vagy juharfából faragták.
Ismeretesek olyan tomahawk-változatok is, melyeken a vágóéllel ellentétes oldalon nem hegyes kitüremkedés, hanem pipafej található. A nyélben ennek megfelelően furat van, mely lehetővé teszi a dohány szívását. Az ilyen tomahawkokat európai telepesek készítették, hogy megnyerjék velük az indiánok jóindulatát. A kereskedelemben jó cserealapot jelentett, de diplomáciai célokból is ajándékozták. Egy ilyen tárgy a háborút és a békét egyaránt szimbolizálta. Az indiánok tradicionális békepipája (a kalumet) egyébként agyagból készült.
A tomahawk neve valószínűleg az algonkin nyelvcsaládhoz tartozó póhatanok nyelvéből került az angolba, a 17. század folyamán.[1]