Ebben a cikkben a Szlezák László-et vizsgáljuk meg, egy olyan témát, amely az utóbbi időben sokak érdeklődését és figyelmét felkeltette. A sokféle vonatkozású és alkalmazási területtel a Szlezák László olyan sokrétű területet fed le, mint a tudomány, a technológia, a politika, a kultúra és általában a társadalom. Ahogy haladunk a Szlezák László elemzése során, elmélyülünk annak jelentésében, hatásában és relevanciájában a mai világban, és megvizsgáljuk a témával kapcsolatos különféle szempontokat. A Szlezák László eredetétől kortárs fejlődéséig továbbra is viták és elmélkedések tárgya, és ez a cikk arra igyekszik rávilágítani, hogy milyen sok szempontból és milyen jelentőséggel bír a jelenlegi környezetben.
Szlezák László | |
Született | 1870. augusztus 9.[1] Spáca |
Elhunyt | 1953. augusztus 9. (83 évesen) Budapest |
Állampolgársága | magyar |
Foglalkozása | harangöntő |
Kitüntetései | mester aranykoszorú (koszorús mesterverseny, 1928) Pro Ecclesia et Pontifice |
Sírhelye | Új köztemető (114/X-1-51) |
![]() A Wikimédia Commons tartalmaz Szlezák László témájú médiaállományokat. | |
Szlezák László (Ispáca (Pozsony vármegye), 1870. augusztus 9. – Budapest, 1953. augusztus 9.) a legkiválóbb 20. századi magyar harangöntők egyike, a leghíresebb magyar harangöntő.
Az ő nevelt fia volt Gombos Lajos, akitől apáról fiúra szállt tovább a mesterség.
Szlezák László 12 éves korától fogva dolgozott a szakmában. Első mestere, rokona, Thury Ferenc – harangöntő, aki a maga idejében az ország legjobb és leghíresebb harangöntője volt – alkalmazásában állt 1908-ig. Előbb inaskodott, majd ugyanott lett legény, később művezető öntő mester. Thury halála után önállósította magát. A budapesti Lehel utca 8. szám alatt működött Thury-műhelyt 1909-ben Egry Ferenc vett át, 1911-ben pedig Szlezák vásárolta meg. Az önálló műhely első jelentős megrendelése még abban az évben a ceglédi református templom számára öntött harang volt. 1914-ben új műhelyt nyitott Angyalföld külső részén. Az első világháború alatt megélhetését az biztosította, hogy 1916-tól a rekvirált harangok szakszerű leszerelésére kapott megbízást. Az ezt követő konjunktúrában gyorsan fellendült műhelye közel 100 embert foglalkoztatott. 1928-ban készítette el 3600 kilogrammal ennek az időszaknak a legnagyobb tömegű, harangját a pesti ferencesek Alcantarai Szent Péter-temploma részére. Ugyanebben az évben az Országos Iparegyesülettől megkapta az Aranykoszorús mester címet, amelyet ezt követően minden harangján feltüntetett. Ekkor 50 munkáskéznek adott kenyeret. Harangjait a háború után kiállításokon is bemutatta. A két háború között egy ideig a Gyáriparosok Országos Szövetségének elnökhelyettese is volt – ez egyik oka is lett a család második világháború utáni üldöztetésének.
Munkásságának legnagyobb, 7945 kg tömegű harangját 1930-ban készítette el a budapesti Szent István-bazilika részére. Az 1930-as évek közepén a váci és az esztergomi bazilikától is kapott nagyobb méretű harangra megrendelést. Ekkortól változott az által készített harangok díszítése is: palástjuk alsó részén szőlőleveles díszítést, a középső részükön a megrendelő által kért díszítést és feliratot, a felső részükön babérkoszorúkból és virágfüzérekből alkotott díszítéssort került. Második feleségének a fiát, Gombos Lajost hatéves korában, 1934-ben adoptálta, fiaként nevelte és a mesterség rejtelmeibe is beavatta.
Gyárát 1944 szeptemberében lebombázták, amit követően fiával saját kezűleg építette fel új műhelyét. A háború utáni első, 700 kilogrammos harangot hulladékbronzból öntötték a Béke téri Szent László-templom számára.
1953-as haláláig – becslések szerint – több mint 5000 harangot öntött. Az első világháborúban hadi célokra lefoglalt harangok túlnyomó részét ő öntötte újra, de a második világháború után haláláig is öntött még harangokat. Műhelyét 1951-ben államosították, ekkor már sokat betegeskedett. Halála után, 1955-ben műhelye meg is szűnt. 1960-tól mostohafia, Gombos Lajos lett a harangöntő. A családi hagyományt a Gombos-dinasztia következő tagjai, Gombos Miklós és fia, Gombos Ferenc folytatják.[2]
Felesége Vancsó Anna néven született, ezüstmenyegzőjüket 1925-ben a budapesti karmeliták templomában tartották.[3] Unokaöccse, Szlezák Rafael is harangöntő volt, és évtizedeken át keze alatt dolgozott.[4]
Sírja a budapesti Új köztemető 114/X-1-51 sírhelyén található.
Számos vidéki kiállításon is szerzett aranyérmeket harangjaival.