Prometheus (hold)

Ma egy rendkívül aktuális témával állunk szemben, amely világszerte több millió ember érdeklődését keltette fel. A Prometheus (hold) nagy vitát váltott ki, és számtalan véleményt és reflexiót váltott ki különféle összefüggésekben és területeken. Ez egy olyan téma, amely mind politikai, mind kulturális téren a nyilvános beszélgetés alapvető részévé vált. Éppen ezért elengedhetetlen ennek a témának a elmélyülése, következményeinek feltárása és jelentőségének részletes elemzése a mai társadalomban. Ebben a cikkben igyekszünk megvilágítani a Prometheus (hold)-et, és különböző nézőpontokkal foglalkozunk, amelyek lehetővé teszik számunkra, hogy megértsük annak fontosságát és hatását a világra, amelyben élünk.

Prometheus
A Cassini 2020-as felvétele
A Cassini 2020-as felvétele
Felfedezése
FelfedezőVoyager–1
Felfedezés ideje1980. október
NévadóPrométheusz
Ideiglenes névS/1980 S 27
Pályaadatok
Fél nagytengely139 400 km
Központi égitestSzaturnusz
Fizikai tulajdonságok
Tömeg160 exagramm
Albedó0,6
A Wikimédia Commons tartalmaz Prometheus témájú médiaállományokat.

A Prometheus képe

A Prometheus a Szaturnusz egyik holdja. A Voyager–1 űrszonda felvételei alapján S. A. Collins és D. Carlson fedezte fel 1980-ban.

A Prometheus a Szaturnusz harmadik legközelebbi holdja. Alakja erősen szabálytalan, méretei: 148 km x 100 km x 68 km. Ezzel a Szaturnusz legnagyobb szabálytalan alakú holdja. A bolygót szinte kör alakú pályán, az F-gyűrű külső peremén, 139 350 km távolságban, körülbelül 14,7 óra alatt kerüli meg. Pályasíkjának hajlásszöge 0°. Tömegét, sűrűségét és látszólagos fényességét oppozícióban nem ismerjük.

Források

  • Róbert Čeman és Eduard Pittich: A Világegyetem 1: A Naprendszer (Slovart-Print, 2007)