Modding

Ma arra készülünk, hogy belépjünk a Modding izgalmas világába. Legyen szó történelmi személyiségről, aktuális témáról, társadalmi jelenségről vagy bármilyen más szempontról, amely felkelti a figyelmünket, a Modding kétségtelenül jelentős hatással van életünkre. Ebben a cikkben különféle szempontokat fogunk megvizsgálni, elemezzük a releváns adatokat és szakértői véleményeket ismertetünk, hogy teljes mértékben megértsük a Modding fontosságát és relevanciáját a jelenlegi környezetben. Izgatottan várjuk, hogy belemerüljünk ebbe a témába, és felfedezhessük mindazt, amit a Modding kínál nekünk.

A modding (az angol „modify”, azaz módosítani szóból) szleng eredetű kifejezés a házilag módosított, gyakran eredeti céljától eltérő funkciót kapott eszközre. Elsősorban számítógép hardverére vagy játékszoftverekre értik. A művelet eredménye a „modification”, röviden „mod”.

Jellemzői

Hardver esetén elsősorban a teljesítmény fokozását jelenti, pl. vízhűtés bevezetésével, de olyan extrém átalakításokig is terjedhet, mint egy (továbbra is működőképes) számítógép belsejének akváriummá alakítása. Szoftver esetén általában egy videójáték részleges átírását, egyes részeinek lecserélését jelenti, az eredmény egy olyan fájl vagy fájlcsoport (a „mod”), amelyet a szoftver telepített példányához integrálva, az megváltoztatja a játék bizonyos elemeit, pl. szereplőket, játékmenetet, a grafikus környezetet, vagy egyes beállításokat. Például a Wolfenstein 3D játék egyik modjában a náci katonák helyett mikulások jelentek meg. A modokat általában az egyszerű felhasználónál magasabb szintű programozói tudással rendelkező rajongók készítik.

Ha egy játék módosítása olyan mértékű, hogy már egy új játéknak tekinthető (ennek pontos feltételei, kritériumai persze nem egyszer s mindenkorra meghatározottak, elsősorban a készítők szándékától függ), akkor teljes konverzióról (total conversion) beszélünk.

Külső hivatkozások