Ebben a cikkben részletesen megvizsgáljuk a Minőségirányítási rendszer témáját, különböző szempontok szerint foglalkozva annak számos aspektusával. A jelenlegi társadalomra gyakorolt hatásától a lehetséges jövőbeli következményekig ez a cikk a Minőségirányítási rendszer teljes és részletes vízióját kívánja kínálni, elemzéseket, adatokat és reflexiókat kínálva, amelyek elmélkedésre és vitára késztetnek. A szövegben a Minőségirányítási rendszer-hez kapcsolódó releváns kérdésekkel, valamint a jelenlegi kontextusban való relevanciájával foglalkozunk. Multidiszciplináris megközelítéssel arra törekszünk, hogy a Minőségirányítási rendszer holisztikus megértését biztosítsuk, lehetővé téve az olvasó számára, hogy elmélyítse tudását és megértését ezzel a témával kapcsolatban.
![]() |
Ez a szócikk vagy szakasz lektorálásra, tartalmi javításokra szorul. |
A kifejezés értelmezése a vonatkozó nemzetközi szabvány, az MSZ EN ISO 9000:2015 Minőségirányítási rendszerek. Alapok és szótár (ISO 9000:2015) alapján:
Mint látható, a minőségirányítási rendszer (régebben, illetve a köznyelvben használt értelmezés szerint a minőségbiztosítási rendszer) egy olyan vállalatirányítási rendszer, ahol a vállalatirányítás fő vezérlő elvét a termék minőségének, a követelmények kielégítésének és az ügyfelek elégedettségének szempontjai határozzák meg. Ezek tükrében a további kapcsolódó fogalmak értelmezése az MSZ EN ISO 9000:2015 szabvány szerint:
A kiépített minőségirányítási rendszer tanúsítható, és a sikeres tanúsító auditot követően a vállalat a minőségirányítási rendszerének sikeres működésére egy tanúsítványt szerezhet. Ennek a tanúsításnak az a minőségirányítási rendszer tud megfelelni, ami megfelel a minőségirányítási rendszerek követelményeit tartalmazó nemzetközi szabványnak, ami az ISO 9001:2008 (magyar kiadásban: MSZ EN ISO 9001:2009). A sikeres tanúsításhoz minden szervezetnek olyan minőségirányítási rendszert kell kiépíteni és működtetnie, majd a működtetés gyakorlatát bemutatnia, ami az ISO 9001 szabvány követelményeit – mintegy ellenőrző listaként – értelmezi a saját működésére, és úgy alkalmazza azokat. Az ilyen értelmezésnek további haszna, hogy a szabvány által megkövetelt szempontok betartásával átláthatóbbá, könnyebben szabályozhatóvá, hibamentesebbé és hatékonyabbá válhat az adott szervezet működése. Ennek kiépítésében nagy segítséget jelenthet egy tapasztalt tanácsadó támogatása.
A minőségirányítási rendszer kiépítését, működtetését további szabványok támogatják, segítik. Ezek nem mind követelményei a sikeres tanúsításnak, azonban ezek használata segíthet az ISO 9001-es szabvány helyes értelmezésében, illetve útmutatást adnak a vállalatoknak a minőségirányítási rendszereinek továbbfejlesztésében, nagyobb üzleti sikerek elérésében. Ezek közül a szabványok közül a legfontosabbak a következők (csak a magyar szabványokat mutatjuk itt be):
Továbbá a minőségirányítási rendszerek kiépítését támogató (magyar) szabványok az egyes ágazati területeken: