Ebben a cikkben alaposan megvizsgáljuk a Mauzóleum témáját, elemezve annak eredetét, a kortárs társadalomra gyakorolt hatását, valamint a jelenséggel kapcsolatos különféle szempontokat. A Mauzóleum megjelenésétől az idők során bekövetkezett fejlődéséig döntő szerepet játszott életünk különböző területein, vitákat, vitákat és elmélkedéseket generálva különböző területeken. Részletes elemzéssel megvizsgáljuk a Mauzóleum-hez kapcsolódó okokat, következményeket és lehetséges megoldásokat, azzal a céllal, hogy átfogó és gazdagító jövőképet nyújtsunk ebben a mindenki számára releváns témában.
A mauzóleum nagy, díszes síremlék.
A mauzóleum szót Mauszólosz(görögül: Μαύσωλος; káriai nyelven Mauśoλ; † i. e. 353) káriai satrapa, tehát az Óperzsa Birodalom kis-ázsiai Kária tartományának vezetője, gyakorlatilag önálló uralkodója nevéből képezte nővére és hitvese, Artemiszia, amikor a perzsa és egyiptomi hagyományokat ötvöző[1] díszes síremléket emelt neki Halikarnasszoszban. A halikarnasszoszi mauzóleum lett az ókor hét világcsodájának egyike.
Később a mauzóleum név közneve lett minden jeles síremléknek, különösen olyannak, amely akár méreteivel, akár történelmi vonatkozásaival, akár a rajta lévő szoborművekkel kiválik a többi síremlékek közül. Az Angyalvár Hadrianus császár síremlékének épült 135 és 139 között, a halikarnasszoszi mauzóleum mintájára. Ezek a mauzóleumok sokáig megőrizték az előképükre jellemző centrális elrendezést.[1]
Rómában:
Palotaegyüttes részeként épült: