A mai világban a Martinsyde F.4 Buzzard egyre aktuálisabb téma. Akár a társadalomra gyakorolt hatása, akár a tudományos területen betöltött jelentősége, akár a populáris kultúrára gyakorolt hatása miatt, a Martinsyde F.4 Buzzard általános érdeklődésre számot tartó témává vált. Ahogy a Martinsyde F.4 Buzzard körüli beszélgetések folytatódnak, kulcsfontosságú, hogy megértsük a jelentését és következményeit. Ebben a cikkben megvizsgáljuk a Martinsyde F.4 Buzzard különböző aspektusait, és elemezzük a jelenkori világban betöltött szerepét. Kezdetétől a jelenre gyakorolt hatásáig elmerülünk a Martinsyde F.4 Buzzard lenyűgöző univerzumában, és felfedezzük mindazt, amit ez a téma kínál.
Martinsyde F.4 Buzzard | |
![]() | |
Funkció | vadászgép |
Gyártó | Martinsyde |
Tervező | George Handasyde |
Gyártási darabszám | Kb. 370 |
Első felszállás | 1918 |
Szolgálatból kivonva | 1940, Finnország |
![]() A Wikimédia Commons tartalmaz Martinsyde F.4 Buzzard témájú médiaállományokat. |
A Martinsyde F.4 Buzzard egy, a Brit Királyi Légierő számára kifejlesztett vadászgép volt az I. világháború végén. Bár a típus kiváló tulajdonságokkal bírt, és a kor egyik leggyorsabb vadászgépe volt, az ellenségeskedések lezárulta miatt viszonylag keveset gyártottak belőle. Az elkészült példányokból többet exportáltak.
1917-ben George Handasyde, a Martinsyde repülőgépgyár társalapítója tervezett meg egy V-12-es Rolls-Royce Falcon motorral felszerelt együléses, kétfedelű vadászgépet. A gépet a gyár saját kezdeményezésből építette meg, konkrét megrendelés nélkül. A Martinsyde F.3 jelű prototípusból egyetlen példány készült, első repüléseit 1917 októberében hajtotta végre a Brooklands-i repülőtéren. A tesztek során a gép 229 km/h-s csúcssebességet ért el, ami a hivatalos jelentés szerint "jelentős előrelépés volt a meglévő vadász-felderítő gépekhez képest". Ezt egy 6 darabos nullszéria megrendelése követte novemberben, majd további 150 sorozatgyártott példányra nyújtottak be igényt. A Falcon motorok azonban a Bristol F.2-es vadászok gyártásához kellettek, így a Martinsyde-nak más erőforrás után kellett néznie.
A megoldást a 300 lóerős Hispano-Suiza 8 motor felhasználása jelentette, ehhez azonban a gép szerkezetét némileg át kellett tervezni. Ez a változat kapta az F.4 Buzzard (ölyv) jelzést. A prototípus 1918 júniusában repült először, a tapasztalatok ígéretesek voltak: a gépet könnyű volt irányítani, gyors volt és jól manőverezett. A sikeres teszteket 1450 darabos megrendelés követte, a gyártásba a Martinsyde mellett a Boulton & Paul-t, a Hooper & Co.-t és a Standard Motor Companyt is bevonták volna. A tervek szerint a francia és a brit légierőt is ezzel a típussal szerelték volna fel, illetve további 1500 példányt gyártottak volna az Amerikai Egyesült Államok légiereje számára.
A brit Királyi Légierő számára azonban csak az után szállították le az első példányokat, hogy a fegyverszüneti egyezményt 1918. november 11-én aláírták. A harcok lezárása miatt a gyárat értesítették, hogy a már megkezdett gépek építését befejezhetik, de megrendelés többi részét törölték. A brit légierő végül nem is állította rendszerbe a típust, a rosszabb teljesítményt felmutató, de olcsóbban előállítható Sopwith Snipeot választották helyette.
A Martinsyde folytatta a típus fejlesztését, számos feleslegessé vált gépet visszavásároltak a légierőtől, ezeket kétülésessé alakították és túragépeket, illetve úszótalppal ellátott vízi repülőgépeket építettek belőlük. A gyártó azonban 1922-ben csődöt jelentett, a felszámolás során a megmaradt gépeket az Aircraft Disposal Company (ADC) nevű vállalkozás szerezte meg, amely a háborúból visszamaradt katonai repülőgépek értékesítésével foglalkozott.
A hat legyártott Martinsyde F.3-ból négyet a Királyi Légierő honi légvédelmi (Home Defence) századai használtak 1918-ban. Az F4.-ből 310 példányt vett át a légierő, de csak 57 darabot állítottak ténylegesen szolgálatba. A párizsi békekonferencia alatt a britek két Buzzardot használtak futárgépnek a Londonnal való kapcsolattartásra. Néhány gép a központi Repülőiskola (Central Flying School) állományában repült.
A Martinsyde több országba eladta a típust (egy-, és kétüléses változatokat egyaránt). Spanyolország 20, Finnország 15, a Szovjetunió 41 Buzzardot vásárolt. E gépek többnyire hosszú ideig szolgáltak, a spanyol légierőben hat darab még a polgárháború kitörésekor is repült. A gyár csődje után az ADC saját, Jaguar motorral felszerelt változatát Lettországnak adta el.
A Buzzardból számos példány került magánkézbe, túragépnek, versenygépnek használták. Newfoundlandon légi térképezést illetve fókák megfigyelését végezték vele.
1919-ben Charles W. Fairfax “Fax” Morgan brit tengerésztiszt, veterán vadászpilóta és Frederick “Freddie” Raynham kísérletet tett az Atlanti-óceán átrepülésére. Az általuk használt gép egy 285 lóerős (213 kW) Rolls-Royce Falcon III motorral felszerelt, módosított Type A.Mk I volt. A repülő kettejük vezetéknevének összevonásával a Raymor nevet kapta. Az Új-Fundlandi St. Johns-ból indultak, azonban az üzemanyaggal túlterhelt gép a felszálláskor visszaesett és összetört. A két repülő kisebb sérülésekkel megúszta az esetet, de Morgant az orvosok eltiltották a további repüléstől (háborús sérülése miatt műlába volt). Raynham újjáépítette a gépet, és átnevezte Chimera-nak, Morgan helyett pedig beszervezte pilótának Conrad Biddlecombe-ot. A második kísérlet is kudarccal végződött, felszálláskor az oldalszél kibillentette a gépet, amely a földnek ütődött. A repülők ezúttal sem sérültek meg, de Raynham feladta a próbálkozást.[1]
Meghajtás
Repülési jellemzők
Fegyverzet
Egyetlen Martinsyde F.4 Buzzard maradt az utókorra, ez a Tikkakoskiban, a Finn Légierő Múzeumának állandó kiállításában látható. A sítalpas futóművel felszerelt, MA-24 lajstromszámú gépet 1934. július 7-én vonták ki a szolgálatból, ekkor 1320 repült órával rendelkezett. Ez a gyűjtemény legritkább repülőgépe, és egyszersmind világszerte az utolsó a Martinsyde által gyártott repülőgépek közül.[2]