Liberálisok (Svédország)

A mai világban a Liberálisok (Svédország) soha nem látott jelentőséget kapott. Legyen szó a technológia, az orvostudomány, a politika vagy a kultúra területén, a Liberálisok (Svédország) a vita és a gondolkodás központi témájává vált. A globalizáció és a közösségi média előrehaladtával a Liberálisok (Svédország) egyre több ember számára elérhetővé és relevánsabbá vált világszerte. Ebben a cikkben megvizsgáljuk a Liberálisok (Svédország) különböző aspektusait és a mai társadalomra gyakorolt ​​hatását. Az eredetétől a mindennapi életre gyakorolt ​​hatásáig, beleértve a jelenlegi kontextusban betöltött fontosságát is, a Liberálisok (Svédország) a kortárs panoráma döntő pontjaként jelenik meg. A következő néhány sorban a Liberálisok (Svédország) különböző aspektusait és a mai világban betöltött szerepét elemezzük, hogy megértsük hatókörét és jelentését a modern élet különböző területein.

Liberálisok
Liberalerna

Adatok
ElnökJohan Pehrson

Alapítva1934. augusztus 5.
Eredeti névFolkpartiet
SzékházStora Nygatan 2A
Stockholm
Svédország

Ideológialiberalizmus
szociálliberalizmus
európapártiság
Politikai elhelyezkedésjobbközép
Parlamenti jelenlétRiksdag:
20 / 349
Nemzetközi szövetségekLiberális Internacionálé
Európai pártLiberálisok és Demokraták Szövetsége Európáért
Hivatalos színeikék
Weboldala
A Wikimédia Commons tartalmaz Liberálisok
Liberalerna
témájú médiaállományokat.

Liberálisok (svédül: Liberalerna, rövidítése: L) egy svédországi liberális, szociálliberális szellemiségű politikai párt. A párt a Fredrik Reinfeldt vezette 2006-2014 közötti jobbközép kormánykoalíció tagja volt. A párt neve 2015. november 22.-éig Liberális Néppárt (Fokpartiet liberalerna). A párt a Liberális Internacionálé és a Liberálisok és Demokraták Szövetsége Európáért pártcsalád tagja.

Ideológiája

A párt ideológiája a szociálliberalizmuson alapszik, gazdasági kérdésekben támogatta a jóléti állam szerepét, azonban ellenezte a szociáldemokraták államosító politikáját. Külpolitikai kérdésekben mindig is elkötelezett volt az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság iránt, elutasította a nácizmust és kommunizmust egyaránt. A párt a második világháború alatt támogatta a svéd kormánykoalíciót és az ország semlegességét is. A hidegháború idején hevesen kritizálta a Szovjetunió politikáját.[1] A hidegháború végeztével ez volt az első svéd párt, amely az ország hagyományos semlegességének felfüggesztését követelte és az ország NATO csatlakozását szorgalmazta.

A párt emellett ellenezte a Dél-Afrikában már megszűnt apartheid rendszert és bojkottot sürgetett akkoriban. Ellenezte a harmadik világbeli országokban kialakuló kommunista rezsimeket, emiatt a Szociáldemokrata Párttal heves vitái voltak, akiket azzal vádoltak, hogy szemet huny ezen diktatúrák felett.

További információk

Kapcsolódó szócikkek

Jegyzetek

  1. Liberalerna. (Hozzáférés: 2017. május 19.)