Lancia Lince

A mai világban a Lancia Lince olyan téma, amely a társadalom minden területén nagy aktualitást kapott. A politikától a technológiáig, a kultúráig és a gazdaságig a Lancia Lince jelentősen befolyásolta életünket és kapcsolatainkat. Az évek során a Lancia Lince szenvedélyes vitákat váltott ki, és mélyreható változásokat hozott a mindennapi életünk különböző aspektusainak megközelítésében. Ebben a cikkben megvizsgáljuk a Lancia Lince különböző oldalait, és elemezzük hatását a különböző területeken, hogy jobban megértsük a mai társadalomra gyakorolt ​​hatását.

Lancia 269 (Lince)

Típuspáncélautó
Fejlesztő ország Olasz Királyság
Harctéri alkalmazás
Alkalmazó országok Olasz Királyság
 Olasz Szociális Köztársaság
 Harmadik Birodalom
GyártóAnsaldo
Gyártási darabszám250
Háborús részvételmásodik világháború
Általános tulajdonságok
Személyzet2 fő
Hosszúság3,2 m
Szélesség1,6 m
Magasság1,76 m
Tömeg3,19 t
Páncélzat és fegyverzet
Páncélzat14 mm
Elsődleges fegyverzet1 darab 8 mm-es Breda modello 38 géppuska
Műszaki adatok
Motornyolchengeres, 2617 cm3-es benzinmotor
Teljesítmény60 LE
Sebesség85 km/h
Hatótávolság350 km
A Wikimédia Commons tartalmaz Lancia 269 (Lince) témájú médiaállományokat.

A Lancia Lince (magyarul Hiúz) egy olasz gyártmányú páncélgépkocsi volt, melyet 1943-1945 között használt az Olasz Szociális Köztársaság. A Lince a brit gyártmányú Daimler Dingo másolata volt, melyet főleg felderítésre használtak. Fegyverzete egy darab 8 mm-es géppuskából állt. Nagyjából 250 darab járművet gyártottak. A páncélautót a németek is használták Panzerspähwagen Lince 202(i) jelöléssel.

Történet

1941-ben a Hadügyminisztérium megbízást adott a Lancia autógyárnak egy négykerék-meghajtású, független felfüggesztésű, gyors és mozgékony páncélautó gyártására.

Az új járműből 1943-tól kezdődően 250 darabot gyártottak, amely a brit Daimler Scout Car vagy más nevén Daimler Dingo páncélautó másolata volt. A mintapéldányokat Líbiában zsákmányolták a britektől. A jármű prototípusát 1942 novemberében mutatták be.

Jellemzői

A jármű motorját a Lancia Astura gépkocsitól kölcsönözték. Sebességváltója az angol típus másolata volt. A jobb irányíthatóság érdekében mind a négy kerék kormányozható volt.

A legtöbb olasz harcjárművel ellentétben, melyek páncélzata szegecseléssel készült, a Lince páncélzatát a Dingo-hoz hasonlóan hegesztéssel készítették.

A fegyverzet egy darab 8 mm-es Breda modello 38 géppuskából állt.

Használat

Miután 1943-ban Olaszország átállt a Szövetségesek oldalára, a Lince az újonnan létrejött Olasz Szociális Köztársaság és a német Wehrmacht használatába került, ahol hatékonyan használták partizánok elleni műveletek során is.

A második világháború után a megmaradt példányokat a rendőrség, a Carabinieri és a Lancieri di Aosta alakulata használta.

Galéria

Lásd még


Fordítás

  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Lince (armored car) című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.
  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Lancia Lince című olasz Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.