Ma a Kontinentális talapzat lenyűgöző világába fogunk beleásni. Legyen szó történelemrajongóról, zenerajongóról, természetkedvelőről vagy egyszerűen csak olyan valakiről, aki különféle információkat keres, ez a cikk neked szól. A Kontinentális talapzat olyan téma, amely az évek során sok ember figyelmét felkeltette, ezért szeretnénk részletesen megvizsgálni. Az eredetétől a mai társadalomra gyakorolt hatásig merüljünk el a Kontinentális talapzat által kínált számos aspektusban. Csatlakozzon hozzánk ezen a felfedezőútra és a Kontinentális talapzat megismerésére.
A kontinentális talapzat (helyenként kontinentális self) a kontinensek körül lévő, kis vízmélységű, kis lejtésű tenger alatti terület, amelynek a kontinensekhez hasonlóan kontinentális kérge van, ellentétben a mélytengerfenéki óceáni kéreggel. A selfet és a mélytengerfeneket köti össze a kontinentális kérgű kontinentális lejtő.
A self kontinens felé eső határának az apálykori vízhatárt szokták tekinteni, a kontinentális lejtő felőli határának pedig azt a helyet, ahol hirtelen megnövekszik a tengerfenék lejtése. Ez általában 125-180 méteres mélységben van, de az Antarktisz körül a jégnyomás miatt 500-1000 méteres mélységben. Ha a hirtelen megváltozó mélyülés helye nem meghatározható, akkor a 200 méteres mélységet szokták a self határának tekinteni.