Khmer Köztársaság

A mai világban a Khmer Köztársaság olyan téma, amely emberek millióinak figyelmét ragadta meg szerte a világon. Akár történelmi jelentősége, akár a jelenlegi társadalomra gyakorolt ​​hatása, akár a populáris kultúrára gyakorolt ​​hatása miatt, a Khmer Köztársaság olyan jelenség, amely vitát, csodálatot és vitát váltott ki. Ebben a cikkben megvizsgáljuk a Khmer Köztársaság különböző aspektusait, elemezzük jelentőségét a különböző területeken, és megvizsgáljuk, hogyan fejlődött az idők során. A nyilvános színtéren való megjelenésétől a sokrétű értelmezéséig a Khmer Köztársaság olyan téma, amely senkit sem hagy közömbösen, és relevanciája ma is kézzelfogható.

Khmer Köztársaság
megszűnt
សាធារណរដ្ឋខ្មែរ
19701975
Khmer Köztársaság címere
Khmer Köztársaság címere
Khmer Köztársaság zászlaja
Khmer Köztársaság zászlaja
Mottó: សេរីភាព សមភាព ភាតរភាព វឌ្ឍនភាព និងសុភមង្គល
„Szabadság, egyenlőség, testvériség, haladás és boldogság!”
Nemzeti himnusz: ដំណើរនៃសាធារណរដ្ឋខ្មែរ
A Khmer Köztársaság indulója
Általános adatok
FővárosaPhnompen
Népességkb. 8 millió fő
Hivatalos nyelvekkhmer
Vallásbuddhizmus (államvallás)
Pénznemkambodzsai riel
Kormányzat
Államformaköztársaság
ÁllamfőCheng Heng (1970–1972)

Lon Nol (1972–1975)
Saukam Khoy (1975)

Sak Sutsakhan (1975)
KormányfőLon Nol (1970–1971)

Sziszovat Szirik Matak (1971–1972)
Sơn Ngọc Thành (1972)
Hang Thun Hak (1972–1973)
In Tam (1973)

Long Boret (1973–1975)
A Wikimédia Commons tartalmaz Khmer Köztársaság témájú médiaállományokat.

A Khmer Köztársaság (khmerül: សាធារណរដ្ឋខ្មែរ, Sathéarônârôdth Khmêr) kambodzsai állam volt az Egyesült Államok által támogatott Lon Nol marsall katonai diktatúrája idején, 1970 és 1975 között. Megalakulását hivatalosan 1970. október 9-én kiáltották ki, az 1970. március 18-i államcsínyt követően, amely során megdöntötték Norodom Szihanuk kormányát és felszámolták a kambodzsai monarchia intézményét.

A puccs fő oka az volt, hogy Norodom megtűrte az észak-vietnámi katonai tevékenységet Kambodzsa határain belül, amelynek eredményeként az Egyesült Államokkal háborút vívó vietnámi kommunista erők ellenőrzést szereztek Kambodzsa keleti részén. Egy másik fontos tényező a kambodzsai gazdaság lesújtó állapota volt, amely Norodom semlegességre törekvő politikájának közvetett eredménye volt.[1]

Norodom Szihanuk eltávolításával a korábbi Kambodzsai Királyság köztársasággá vált, hivatalosan eltávolítva Sziszovat Kosszamakot. Az új rendszer szélsőjobboldali és militarista jellegű volt, a legjelentősebb, hogy véget vetett a Norodom Szihanuk által folytatott titkos együttműködésnek, valamint a folyamatban lévő vietnámi háborúban Dél-Vietnám oldalához állt át.[2] A Khmer Köztársaság ellen a kambodzsai határokon belül a Kambodzsai Nemzeti Front (FUNK) állt, amely viszonylag széles szövetség volt Norodom Szihanuk és a Pol PotIeng Sary-féle Kambodzsai Kommunista Párt között.

Magát a felkelést a Kambodzsai Népi Nemzeti Felszabadítási Fegyveres Erők (CPNLAF) hajtotta végre: a Vietnámi Néphadsereg és a Viet Cong támogatta őket, akik elfoglalták Vietnám egyes részeit a dél-vietnámi kormánnyal folytatott háborújuk részeként.

Az Egyesült Államoktól kapott nagy mennyiségű katonai és pénzügyi segítség ellenére a Khmer Nemzeti Fegyveres Erők (FANK) gyengén voltak kiképezve, és nem tudták legyőzni sem a Népi Nemzeti Felszabadítási Fegyveres Erőket, sem a vietnámi erőket. A köztársaság végül 1975. április 17-én bukott el, amikor a vörös khmerek elfoglalták Phnompent, majd 1976. január 5-én átnevezték Demokratikus Kambodzsára.

Jegyzetek

  1. Milton Osborne, Sihanouk, Prince of Light, Prince of Darkness. Silkworm 1994. ISBN 978-0-8248-1639-1.
  2. Path, Kosal. Cambodia's Foreign Relations in Regional and Global Contexts, 15. o. (2017. április 15.). ISBN 9789924913412