A Ketuvim témája az utóbbi időben nagy érdeklődést és vitát váltott ki. Ahogy a világ az egyre inkább technológiai és globalizált jövő felé halad, a Ketuvim az emberek mindennapi életének központi elemévé vált. A társadalomra gyakorolt hatásától a gazdaságra gyakorolt hatásaiig a Ketuvim továbbra is vita és vita tárgya világszerte. Ebben a cikkben részletesen megvizsgáljuk a Ketuvim különböző aspektusait, a történelem során kialakult fejlődésétől a mai világban betöltött szerepéig. Ezen túlmenően elemezzük a témával kapcsolatos különböző szakértők véleményét és álláspontját azzal a céllal, hogy átfogó és objektív képet adjunk a Ketuvim-ről és annak a jelenlegi társadalomra gyakorolt hatásáról.
A Ketuvim, Ketubim vagy Kszovim (héberül כְּתוּבִים Ketúvím; Kətûvîm) „amik le vannak írva”, innen Írások vagy Iratok[1]) a Tanakh (a héber Biblia) harmadik, utolsó része a Tóra (Törvény) és a Neviim (Próféták) után.
A Ketuvim egy része, így a Példabeszédek és a Zsoltárok a babilóni fogság Kr. e. 586. - Kr. e. 538.) előtt keletkeztek, végső formájukat csak később nyerték el.
A héber szöveghagyomány szerint Esdrás és Nehémiás könyvei egy könyvet alkotnak, a Ketuvim így 11 könyvből áll. Ezek a következők:[2]