Kataláz

A következő cikkben a Kataláz témáját különböző nézőpontokból tárgyaljuk, azzal a céllal, hogy teljes és részletes képet adjunk erről a témáról. Alapvető szempontokat elemeznek, különböző véleményeket tárnak fel, és olyan konkrét eseteket mutatnak be, amelyek jól példázzák a Kataláz fontosságát és relevanciáját ma. Hasonlóképpen, releváns adatokat, frissített statisztikákat mutatnak be, és megvizsgálják, hogy a Kataláz milyen hatással volt a társadalom különböző területeire. Ezzel a cikkel arra törekszünk, hogy szilárd és naprakész ismereteket nyújtsunk az olvasónak a Kataláz-ről, hogy alaposan megértsék ezt a témát és kialakítsák róla véleményüket.

A sejtszinten felszabaduló hidrogén-peroxidtól a kataláz enzim védi meg az emberi szervezetet. A H2O2-t az emberi szervezet a biokémiai folyamatai közben termeli melléktermékként, így a szervezet szinte minden sejtje tartalmaz kataláz enzimet. Az öregedést a hidrogén-peroxid mellett egyéb szabad gyökök, oxidatív molekulák okozzák, az őket semlegesítő enzimek termelése az életkor előrehaladtával csökken.[1][2][3] A hidrogén-peroxid köztudott, hogy nagyon roncsoló anyag, ezért mi élőlények igyekszünk mielőbb semlegesíteni szervezetünkben. Szerencsére a kataláz igen rövid idő alatt nagyon sok hidrogén-peroxid molekula semlegesítésére képes, ártalmatlan vízzé és oxigénné átalakítva azt.

Az őszülés

Az őszülés jelenségének biológiai-kémiai hátterével már sok kutatás foglalkozik. Számos kísérlet után kimutathatóvá vált, hogy az őszülés akkor kezdődik el, amikor a hajhagymákban és szőrtüszőkben már kritikus szint alá csökken a kataláz enzim szintje, ekkor az nem képes maradéktalanul elbontani a hidrogén-peroxidot, amely így természetes úton felgyűlik a hajszálakban így roncsolva a természetes színtesteket.

Hivatkozások

  1. Nelson, D. L., Cox, M. M.: Lehninger, Principales of biochemistry. W. H. Freeman and Company, New York, 2008. 5. kiadás. 662. oldal, ISBN 978-0-7167-7108-1
  2. Berg, J. M.,Tymoczko, J.L., Stryer L., Jr. Gatto, G. J.: Biochemistry. W.H.Freeman & Company, New York, 7. kiadás, 2007. 542 oldal ISBN 1429229365
  3. Kauser, Sobia, Martin (2010. december 1.). „Human Hair Follicle and Epidermal Melanocytes Exhibit Striking Differences in Their Aging Profile which Involves Catalase”. The Journal of investigative dermatology 131, 979–82. o. DOI:10.1038/jid.2010.397.