Köhögés

Humoros egészségügyi propaganda film angolul, a köhögés és tüsszentés veszélyeiről, 1948

A köhögés a légutak ingere által kiváltott, görcsös, lökésszerű kilégzés, amely az emberi szervezet önkéntelen reakciója. A köhögés során a légutak megtisztulnak, a légutakban lévő váladék, oda bejutott füst, por, vegyi anyag vagy idegen test el tud távozni, így a köhögés megvédi az alsó légutakat és a tüdőt az oda nem való károsító anyagoktól és kórokozóktól.

Szerepe

A tartós köhögés hátterében a felső – (ritkábban) az alsó – légutak gyulladásos megbetegedései állnak (torok, gége, légcső, hörgő- és tüdőgyulladás), melyek kórokozói leginkább vírusok, baktériumok, ezeken kívül ritka esetekben gombák.

A pillanatnyi köhögés a szervezet normális reakciója, a légúti akadályoknak a tüdőből és a légutakból való eltávolítása, a légutak tisztítását szolgálja. A köhögés nem betegség, hanem egy tünet, oka sokrétű lehet.

Folyamata

Köhögési ingerkor a rekeszizom hirtelen összehúzódik, izomerő hatására a tüdőben lévő levegő lökésszerűen távozik a légutakból. Köhögés hatására az idegen anyagok (részecskék, kórokozók) távoznak.

Típusai

Akut köhögés

Akut köhögésről beszélünk, ha a köhögés kevesebb mint három hétig tart. Leggyakrabban a megfázás kísérője, mely a légutak vírus vagy baktérium okozta gyulladásával jár.

Krónikus köhögés

Krónikus köhögésről beszélünk, ha a köhögés kezeletlenül három hétnél hosszabb idő alatt sem múlik el. Orvosi kezelést igénylő eset. A krónikus köhögés hátterében ritkán a tüdő daganatos megbetegedése áll.

A krónikus köhögésnek különböző okai lehetnek:

Köhögéstípusok

Jegyzetek

  1. COPD (krónikus obstriktív tüdőbetegség). tudokozpont.hu. Tüdőközpont online, 2011. november 28. (Hozzáférés: 2020. március 14.)
  2. A krónikus obstruktív tüdőbetegség kezelése klinikai remisszióban. Medicalonline, 2020. március 14. (Hozzáférés: 2020. március 14.)

Források

Egyetemes Lexikon (A-Z) – 1998; Budapest, Officia Nova Magyar Könyvklub; ISBN 963 548 662 6

További információk