Kékesedő üregestinóru

A mai világban a Kékesedő üregestinóru (személy, téma, dátum stb.) releváns helyet foglal el a társadalomban és az emberek életében. Hatása minden területre kiterjed, a kultúrától a politikáig, a technológián és a gazdaságon keresztül. Ebben a cikkben részletesen megvizsgáljuk a Kékesedő üregestinóru hatását, és azt, hogy hogyan alakította át azt a világot, amelyben élünk. Az eredetétől a mai relevanciáig elemezzük azokat a különböző szempontokat, amelyek miatt a Kékesedő üregestinóru mindenki számára érdekes téma. Különböző nézőpontokon és tanulmányokon keresztül megpróbáljuk jobban megérteni a Kékesedő üregestinóru jelentőségét társadalmunkban és életünkben.

Kékesedő üregestinóru
Rendszertani besorolás
Ország: Gombák
Törzs: Bazídiumos gombák
Osztály: Agaricomycetes
Rend: Boletales
Család: Gyroporaceae
Nemzetség: Gyroporus
Tudományos név
Gyroporus cyanescens
(Bull.) Quél. (1886)
Hivatkozások
Commons
Commons

A Wikimédia Commons tartalmaz Kékesedő üregestinóru témájú médiaállományokat és Kékesedő üregestinóru témájú kategóriát.

A kékesedő üregestinóru (Gyroporus cyanescens) a üregestinórufélék családjába tartozó, Európában és Észak-Amerikában honos, lomb- és fenyőerdőkben élő, ehető gombafaj.

Megjelenése

A kékesedő üregestinóru kalapja 4-12 cm széles; kezdetben félgömb alakú, majd domború, később széles domborúan, idősen néha majdnem laposan kiterül. Felszíne száraz, durván egyenetlen, vagy néha pikkelyesen felszakadozott. Színe szalmasárga vagy halványabb.

Húsa törékeny; színe fehéres vagy halványsárgás; sérülésre gyorsan kékül. Szaga és íze nem jellegzetes.

Termőfelülete pórusos. Színe fehér vagy sárgás; sérülésre, nyomásra azonnal kékül. A pórusok kerekek, közepesen nagyok (1-3/mm), maximum 18 mm mélyek.

Tönkje 4-12 cm magas, 1-3 cm vastag. Alakja hengeres vagy lefelé vastagodó; belsejében hamar egymás fölötti üregek képződnek. Színe a kalaphoz hasonlóan sárgás vagy halványabb. Felszíne nem hálózatos, egyentlen, pikkelyes, mint a kalapé; idősen majdnem sima. Sérülésre gyorsan kékül.

Spórapora halványsárga. Spórája ellipszis alakú, sima, mérete (6) 8-11 (14) x (3) 4-5 (6,5) µm.

Hasonló fajok

A változékony tinóru és a sátántinóru kalapja szintén világos és húsuk intenzíven kékül.

A kékesedő üregestinóru
mikológiai jellemzői
Étkezési érték:
ehető
Életmód
Tráma
Spórapor

mikorrhizás

csöves

sárga
Kalap
Lemezek
Tönk

domború

felkanyarodók

csupasz

Elterjedése és termőhelye

Európában és Észak-Amerikában honos.

Savanyú talajú lombos- és fenyőerdőben található meg. Nyártól kora őszig terem.

Ehető, de nem túl ízletes gomba.

Kapcsolódó cikkek

Források