Kálló (ér)

Ebben a cikkben elmélyülünk a Kálló (ér) lenyűgöző világában, feltárva annak több oldalát és jelentését. Történelmi megközelítéstől kortárs megközelítésig elemezzük, hogy a Kálló (ér) hogyan hagyta nyomát a társadalom különböző aspektusaiban. Kutatásokon és tanúságtételeken keresztül feltárjuk a Kálló (ér) körül létező különböző perspektívákat, lehetővé téve az olvasó számára, hogy átfogó és gazdagító képet kapjon erről a témáról. A kezdetektől a mai hatásig elmerülünk a Kálló (ér) felfedezésén és elmélkedésén keresztül.

Kálló
Közigazgatás
OrszágokMagyarország
Földrajzi adatok
TorkolatBerettyó
Térkép

A Kálló a Berettyónak Pocsaj és Esztár között kiszakadó ága, mely Konyáron, Tépén, Derecskén, Földesen és Sápon keresztül a biharnagybajomi határban újra a Berettyó Nagy-Sárrétjébe tér vissza.

A Kálló vízgyűjtő területe 1100 négyzetkilométer.

A Kálló szedte össze a Hajdú-Bihar vármegye és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye homokbuckáiról lezúduló úgynevezett „nyíri folyások” vizeit.

Források

  • Korbély József: Bihar vármegye hegy- és vízrajza.
  • Bihar vármegye és Nagyvárad. In Magyarország vármegyéi és városai: Magyarország monografiája. A magyar korona országai történetének, földrajzi, képzőművészeti, néprajzi, hadügyi és természeti viszonyainak, közművelődési és közgazdasági állapotának encziklopédiája. Szerk. Borovszky Samu. Budapest: Országos Monografia Társaság. 1901.