Ebben a cikkben a Jármű-be fogunk beleásni, amely ma nagyon fontos téma. A Jármű eredetétől a mai társadalomra gyakorolt hatásáig számos tudományág szakértői viták és tanulmányok tárgya volt. Az évek során a Jármű meghatározó tényezőnek bizonyult az emberek életében, befolyásolja döntéseiket, viselkedésüket és felfogásukat. Kritikus és elemző pillantással igyekszünk megvilágítani ezt a lenyűgöző témát, feltárva annak különböző oldalait és a mindennapi életben betöltött következményeit.
Ez a szócikk nem tünteti fel a független forrásokat, amelyeket felhasználtak a készítése során. Emiatt nem tudjuk közvetlenül ellenőrizni, hogy a szócikkben szereplő állítások helytállóak-e. Segíts megbízható forrásokat találni az állításokhoz! Lásd még: A Wikipédia nem az első közlés helye. |
Járműveknek a szárazföldi, vízi és légi személyszállító és/vagy teherhordó eszközöket nevezzük.
Lehetnek:
A szárazföldi járművek emberi vagy állati erővel vont, vagy gépi meghajtású teherhordó és/vagy személyszállító egy, két vagy négy kerékkel (kerekes jármű), vagy csúszótalppal ellátott eszközök.
A vízi járművek úszótesttel ellátott, emberi vagy állati erővel, vagy szél által illetve gépi meghajtással mozgatott teherhordó és/vagy személyszállító eszközök.
A légi járművek szárnyfelülettel, vagy egyéb módon létrehozott felhajtóerő révén a levegőben tartható sikló vagy szél által, illetve gépi meghajtással mozgó repülő teherhordó és/vagy személyszállító eszközök.
A kétéltű járművek egyik fajtája a légpárnás jármű, ami a szárazföldön állva úgy indul el, hogy az erre a célra szolgáló ventilátorok a levegőt a jármű alá nyomják, így ott ún. „légpárna” keletkezik, amin a jármű más, vízszintesen beállított ventilátorok segítségével képes a vízszintes haladásra. Haladását vízen is képes folytatni.
A kétéltű járművek másik fajtája lánctalpakkal rendelkezik, szárazföldön tankhoz hasonló, és úgy is mozog, míg a vízben általában a meder alján halad tovább. Egyes könnyebb típusok képesek hajószerűen a víz felszínén haladni.