Ebben a cikkben a Homokember-ről és a mai társadalom különböző aspektusaira gyakorolt hatásáról lesz szó. A Homokember egy olyan téma, amely az elmúlt években nagy érdeklődést váltott ki, mivel számos területen van jelentősége, mint például a politika, a gazdaság, a technológia és a kultúra. A következő néhány sorban a Homokember evolúcióját és következményeit elemezzük, valamint az emberi viselkedésre és a minket körülvevő világhoz való viszonyunkra gyakorolt hatását. Hasonlóképpen, a Homokember-re vonatkozó különböző nézőpontokkal és megközelítésekkel foglalkozunk majd, azzal a céllal, hogy olyan átfogó jövőképet adjunk, amely lehetővé teszi számunkra, hogy megértsük annak fontosságát és hatókörét ma.
A homokember (angol: Sandman; német: Sandmann; hollandul: het Zandmannetje vagy Klaas Vaak) egy mitikus lény az észak- és nyugat-európai néphagyományban, aki arról ismert, hogy éjszaka az emberek szemére mágikus homokot szór, így szép álmokat hozva nekik.
A homokember sok gyermekeknek szóló mesében és könyvben szerepel. A skandináv néphagyomány úgy tartja, hogy a gyermekek szemére éjszaka homokot szór, így altatja el őket.[1] Az ébredéskor csipás szemet a homokember munkájának tulajdonítják.
E. T. A. Hoffmann (1776–1822) 1816-ban írta meg a Der Sandmann című történetét, mely azonban egy baljós, rémisztő karakterként mutatta be a lényt. A főszereplő dajkája elmondja, hogy a homokember homokot szór az aludni nem akaró gyermekek szemébe, ami ettől kiesik, a homokember pedig elviszi a szemeket a Holdra a fészkébe, hogy azzal etesse a gyermekeit. A főszereplő ezután azonosítja a lényt az apjának munkatársával, Coppeliusszal.
A román folklórban is jelen van egy hasonló karakter Moș Ene (az Öreg Ene) néven.
Hans Christian Andersen 1841-es Ole Lukøje című népmeséje a homokemberről szól, a cím az ő neve. A mese egy kisfiúról szól, akinek egy héten keresztül minden este álmot bocsát a szemére a homokember a mágikus porával. A „Lukøje” név is erre utal, ami dánul zárt szemet jelent. Andersen így ír:
A svéd fordításban Jonnak vagy John Blundnak hívják, az afrikaans nyelvben pedig Klaas Vaaknak nevezik.