Ebben a cikkben a Határátkelőhely lenyűgöző világát fogjuk felfedezni, amely téma minden korosztály és társadalmi réteg figyelmét felkeltette. Gazdag és sokrétű történelmével a Határátkelőhely döntő szerepet játszott társadalmaink és kultúráink kialakulásában. A Határátkelőhely ősi gyökereitől napjaink relevanciájáig tanulmányozásra és elmélkedésre érdemes témának bizonyult. Ezeken az oldalakon végig fogjuk vizsgálni annak számos oldalát és különböző területekre gyakorolt hatásait, így teljes és gazdagító áttekintést nyújtunk a Határátkelőhely-ről.
Ez a szócikk nem tünteti fel a független forrásokat, amelyeket felhasználtak a készítése során. Emiatt nem tudjuk közvetlenül ellenőrizni, hogy a szócikkben szereplő állítások helytállóak-e. Segíts megbízható forrásokat találni az állításokhoz! Lásd még: A Wikipédia nem az első közlés helye. |
A határátkelőhely az államhatár olyan pontja, ahol a határt közúton, vasúton, hajóval vagy gyalogosan át lehet lépni. Az államhatárokon kívül határátkelőhelyek vannak még a nemzetközi repülőtereken.
A határátkelőhelyeken a határ átlépésekor rendszerint útlevél- és vízumellenőrzés, vámvizsgálat történik. Ezek célja, hogy megakadályozzák az illegális bevándorlást, a drogok, fegyverek, veszélyeztetett állat- és növényfajok, illetve más illegális és veszélyes anyagok csempészetét, továbbá hogy lehetővé tegyék az árukereskedelmet terhelő vám beszedését.
A schengeni egyezményhez csatlakozott országok közötti ún. „schengeni határok” átlépésekor sem útlevél- és vízumellenőrzést, sem pedig vámvizsgálatot nem végeznek.