Ebben a Határidő-nek szentelt cikkben egy kiterjedt elemzésbe fogunk beleásni, amely a témával kapcsolatos különböző szempontokkal foglalkozik. Feltárjuk a mai társadalomra gyakorolt hatását, a történelemben betöltött jelentőségét, az idők során tapasztalt előrelépéseket és fejleményeket, valamint a körülötte létező különböző perspektívákat. Ezen az úton igyekszünk olyan átfogó jövőképet nyújtani, amely lehetővé teszi olvasóink számára, hogy teljes mértékben megértsék a Határidő fontosságát és hatókörét különböző összefüggésekben.
A jogban a határidő ügyfelek között meghatározott időtartam, amely alatt bármikor, de legkésőbb annak lejártáig valamely cselekményt végre kell hajtani.[1] A határidőhöz kapcsolódó fogalom a határnap, amelynek az időtartama a meghatározáskor még nem ismert, ezért pontos dátumot (órát, percet) határoznak meg az adott cselekmény megtörténtére (lefolytatására, lebonyolítására).[2]
Ügyfelek többfélék lehetnek a végrehajtandó cselekmény típusától függően. Az ügyfeleknek nevezzük hivatalos eljárás szempontjából azokat a jogi és nem jogi személyeket, akik a hivatal szolgáltatásait igénybe veszik.[3] A polgári jogban az ügyfeleket felperesnek és alperesnek nevezik általában.
A határidőtípusokat szintén a végrehajtandó cselekmény fajtája határozza meg. A legismertebb határidőtípusok jogszabályokhoz, illetve az azokban meghatározott eljárások végrehajtásához kapcsolódnak. A teljesség igénye nélkül ezek az alábbiak lehetnek:
A határidő-számítás minden jogi és nem jogi személyt az alapvető jogszabályok szerint illeti meg. A magyar törvénykezésben időrendben három törvény (polgári törvénykönyv, büntető törvénykönyv és a közigazgatási eljárásról szóló törvény) rendelkezik nagyjából és egészében hasonlóképpen a határidő-számításról. Fontos tudnia minden állampolgárnak, hogy közös szabály az, hogy ha a határidő utolsó napja munkaszüneti napra esik, a határidő csak az azt követő munkanapon jár le.[7]