A világ tele van csodálatos és meglepő dolgokkal, amelyek mindennap körülvesznek bennünket. A természet hihetetlen szépségétől az emberi elme mélységéig a Halídzsi az évszázadok során lenyűgözött és tanulmányozás tárgya volt. Legyen szó a történelemben jól ismert névről, aktuális témáról vagy fontos dátumról, a Halídzsi így vagy úgy jelentős hatással van életünkre. Ebben a cikkben tovább kutatjuk a Halídzsi-et, és felfedezzük annak fontosságát a mai világban.
Ez a szócikk vagy szakasz tervezett vagy jövőbeni eseménnyel kapcsolatos információkat tartalmaz. Az adatok lehetnek spekulatív természetűek, a tartalom pedig – az esemény közeledtével, illetve további információk beérkeztével – jelentősen változhat. Legutóbbi módosítás: 2021. február 13. |
A halídzsit[1] (arabul: خليجي „ḫalīǧī”) az Öböl Menti Együttműködési Tanács tagállamainak jövőbeni közös valutájának a javasolt neve.
2007-ben a hat GCC-ország – Szaúd-Arábia, Katar, Bahrein, Omán, Egyesült Arab Emírségek és Kuvait – új, közös pénz bevezetéséről tárgyalt. A közös valutának eleinte nem a halídzsi volt a hivatalos neve, mert volt olyan javaslat, hogy dinár néven hozzák létre, amely Kuvaitnak is hivatalos pénzneme. A dinárt már Mohamed próféta korában használták az Arab-félszigeten, és később az egész középkorban ez volt az általános fizetőeszköz az iszlám világban.
2009. június 7-én négy öböl menti arab állam – Szaúd-Arábia, Katar, Bahrein és Kuvait – monetáris unió létrehozását célzó szerződést írtak alá. A szerződés értelmében ebben az évben egy monetáris tanácsot hoznak létre, amely előkészíti a pénzügyi uniót.
A tervek szerint az új pénznemet 2010-re tervezték bevezetni. de közbejött a 2008-ban kirobbant gazdasági világválság, ezért az új valuta bevezetését később halasztották.
A központi bank székhelye Rijádban lesz.