Ezerjó

A mai világban a Ezerjó tagadhatatlan jelentőségűvé vált. Akár a társadalomra, akár a populáris kultúrára gyakorolt ​​hatása miatt, akár a tudományos életben betöltött jelentősége miatt, a Ezerjó az emberek széles spektrumát érintő téma lett. A Ezerjó eredetétől a mai fejlődésig nyomot hagyott az emberi tudás különböző területein. Ebben a cikkben a Ezerjó-hez kapcsolódó különböző szempontokat fogjuk megvizsgálni, elemezve annak jelentőségét és a modern társadalomban gyakorolt ​​következményeit. Multidiszciplináris megközelítést alkalmazva megvizsgáljuk, hogy a Ezerjó hogyan alakította és alakítja tovább azt a világot, amelyben élünk.

Ezerjó
fehérborszőlő
Egyéb neveizátoki, korponai, budai fehér, Korponai vagy Kolmreifler fehér bakator.
EredetMagyarország
Továbbnemesítés fajtáiZengő, Zenit
Hazai elterjedtségeMóri, Kunsági, Neszmélyi borvidék
Általános elterjedtségemagyar fajta
Fürt leírásanagy, ágas, tömött
Érési időszakkorai fajta
Érzékenységrothadásra és fagyra érzékeny
Művelésmódbakművelés (Somló), nagyüzemi tőkeformák
Borának jellemzőiminőségi fehérbor
Jelentős boraiMóri Ezerjó

Az ezerjó a szőlőfélék (Vitaceae) családjába, a bortermő szőlőkhöz (Vitis vinifera) tartozó magyar történelmi fehérbor szőlőfajta, hungarikum. Nógrád- és Hont vármegyékből származik, de az egész országban elterjedt.[1] Nevét a budai szőlőkről kapta, ahol egykor közkedvelt fajta volt.[2] Szinonim nevei: zátoki, korponai, budai fehér, Korponai vagy Kolmreifler, Erdélyben fehér bakator. 1884-ig a soproni borvidék egyik fő fajtája[3] volt, napjainkban pedig a móri, a kunsági és neszmélyi borvidékek kedvelt szőlője.

Leírása

Tőkéje erős növekedésű, kevés számú vesszőt nevel. Levele szív alakú, vastag szövetű, erősen hólyagos, lombozata ritka. Fagy- és rothadás érzékeny. Fürtje nagy, ágas, tömött; bogyói nagyok, hosszúkásak, sárgászöldek, áttetszők. Korán érik, bőtermő fajta.

A kéknyelű beporzója. Továbbnemesített fajtája a zengő.

Bora alkoholban gazdag, kemény, kissé fanyarkás ízű, markánsan savas, zöldesfehér színű, száraz, nem illatgazdag bor. A Mór környéki gazdaságokból származó gyümölcsök bora a legjobb minőségű és jól érlelhető. A Móri Ezerjó 2003-ban megkapta a Magyar Zászlósborok rendjének a zászlós bora kitüntető elismerést.[4]

Jegyzetek

Források