Ezüstös fehérmolyfélék

Ebben a cikkben részletes elemzést végzünk a Ezüstös fehérmolyfélék-ről, feltárva a legfontosabb szempontokat és a jelenlegi társadalomra gyakorolt ​​hatását. A Ezüstös fehérmolyfélék eredetétől az idők során bekövetkezett fejlődéséig alapvető szerepet játszott különböző kontextusokban, vitákat és vitákat generálva jelentésével és következményeivel kapcsolatban. Ezeken az oldalakon végig fogjuk vizsgálni annak hatását különböző területeken, valamint relevanciáját az emberek mindennapi életében. Kétségtelen, hogy a Ezüstös fehérmolyfélék előtte és utána is volt a történelemben, kitörölhetetlen nyomot hagyva a kultúrában, a politikában, a gazdaságban és sok más területen. Csatlakozzon hozzánk ezen az utazáson, és fedezze fel mindazt, amit a Ezüstös fehérmolyfélék kínál, és hogyan formálta a mai napig a világunkat.

Ezüstös fehérmolyfélék
Lombosfalakó fehérmoly (Leucoptera malifoliella) aknája
Lombosfalakó fehérmoly (Leucoptera malifoliella) aknája
Rendszertani besorolás
Ország: Állatok (Animalia)
Törzs: Ízeltlábúak (Arthropoda)
Altörzs: Hatlábúak (Hexapoda)
Osztály: Rovarok (Insecta)
Alosztály: Szárnyas rovarok (Pterygota)
Alosztályág: Újszárnyúak (Neoptera)
Öregrend: Lepkealakúak
(Lepidopteroidea)
Rend: Lepkék (Lepidoptera)
Alrend: Valódi lepkék (Glossata)
Alrendág: Heteroneura
Osztag: Kettős ivarnyílásúak (Ditrysia)
Tagozat: Tineina
Altagozat: Tineina
Öregcsalád: Pókhálós molyszerűek (Yponomeutoidea)
Család: Ezüstös fehérmolyfélék
(Lyonetiidae)
Stainton, 1854
Szinonimák
  • Ezüstös fehérmolyok
  • Fehérszárnyú molyfélék
  • Ezüstös-fehérmolyfélék
Alcsaládok

N.n.

Hivatkozások
Wikifajok
Wikifajok

A Wikifajok tartalmaz Ezüstös fehérmolyfélék témájú rendszertani információt.

Commons
Commons

A Wikimédia Commons tartalmaz Ezüstös fehérmolyfélék témájú kategóriát.

Az ezüstös fehérmolyfélék (Lyonetiidae, régebben Leucopteridae) a valódi lepkék (Glossata) alrendjébe tartozó Yponomeutoidea öregcsalád egyik családja a rokon családokhoz viszonyítva kevés, de nagy területen elterjedt fajjal.

A család onnan kapta magyar nevét, hogy a lepkék homloka és arca lesimított, ezüstösen csillogó pikkelyekkel. Fejükön hátul felálló szőrök nőnek.

Bár a lepkék éjszaka repülnek, kerülik a mesterséges fényt. Egyes fajok hernyói a lombkorona- és cserjeszintben élnek: ezek között kártevő fajok is akadnak, de kártételük (legalábbis hazánkban) nem jelentős.

Rendszertani felosztásuk a magyarországi fajokkal

A családot két alcsaládra (két-két nemmel) és további több mint harminc, alcsaládba nem sorolt nemre tagolják:

Alcsaládba nem sorolt nemek:

Névváltozatok

  • ezüstös fehérmolyok[1]
  • fehérszárnyú molyfélék[2]
  • ezüstös-fehérmolyfélék[3]

Jegyzetek

  1. Mészáros Zoltán – Szabóky Csaba: A magyarországi molylepkék gyakorlati albuma. Budapest: Agroinform. 2005. arch Hozzáférés: 2018. április 6. (PDF)  
  2. Pataki, Ervin. Rend3.4.9: Lepkék – Lepidoptera [archivált változat], MKK Galeria (magyar nyelven), Gödöllő: Szent István Egyetem Mezőgazdaság- és Környezettudományi Kar (2005). Hozzáférés ideje: 2007. október 26. [archiválás ideje: 2007. szeptember 23.] 
  3. Buschmann, Ferenc. A Mátra Múzeum molylepke-gyűjteménye I., Folia Historico Naturalia Musei Matraensis 27 (magyar nyelven), Gyöngyös: Mátra Múzeum, 267–287. o. (2003). Hozzáférés ideje: 2007. október 26. 

Források