Ebben a cikkben részletesen megvizsgáljuk és elemezzük a Exoterm reakció-et, egy olyan témát, amely felkeltette a különböző hátterű és érdeklődésű emberek figyelmét. A teljes és felvilágosító jövőkép nyújtása érdekében a Exoterm reakció-hez kapcsolódó különböző szempontokkal foglalkozunk, az eredetétől és fejlődésétől a jelenlegi társadalomra gyakorolt hatásáig. Multidiszciplináris megközelítésen keresztül megvizsgáljuk annak relevanciáját különböző kontextusokban, és azt, hogy hogyan alakította ki azt, ahogyan a minket körülvevő világot észleljük és megértjük. Ugyanígy megszólalunk a terület szakértőinek és főszereplőinek, akiknek tapasztalatai és ismeretei gazdagítják a Exoterm reakció és mai jelentésének megértését.
A termokémiában exoterm reakciónak nevezzük a hőfelszabadulással járó kémiai reakciókat. Az exoterm reakció az exergonikus reakciónak egy speciális típusa, azaz itt a felszabaduló energia hőenergia.
A szó a görög ekszó (έξω = kinn) és thermosz (θερμός = meleg) összetételéből származik.[1]
Az exoterm reakciók során hőleadás történik, és ezáltal a környezet felmelegszik. A hőenergia tehát a rendszerből a környezet felé áramlik. A rendszer belső energiájának egy része hővé alakul. A felszabadult hőmennyiséget feltüntethetjük pozitív előjellel a reakciótermékek között: Q>0 . A hőleadás során a rendszer egy alacsonyabb, stabilabb energiaállapotba kerül, tehát az entalpiaváltozás: ΔH<0.
Exoterm reakció például a legtöbb égés (oxidáció).
A reakció során képződő hőt negatív előjellel kell jelölni, mivel a rendszer energiát veszít.
Az ezzel ellentétes folyamat az endoterm reakció.