Euklideszi tér (lineáris algebra)

Ebben a cikkben megvizsgáljuk a Euklideszi tér (lineáris algebra) különböző aspektusait és a mai társadalomra gyakorolt ​​hatását. Történelmi eredetétől napjaink relevanciájáig elemezzük azokat a különböző szempontokat, amelyek a Euklideszi tér (lineáris algebra)-et sokféle ember érdeklődésére számot tartó témává teszik. Multidiszciplináris megközelítésen keresztül megvizsgáljuk a Euklideszi tér (lineáris algebra) gazdasági, társadalmi, kulturális és politikai vonatkozásait, azzal a céllal, hogy megértsük a kortárs világra gyakorolt ​​hatását. Hasonlóképpen, elmerülünk a témával kapcsolatos vitákban és vitákban, különböző szempontokat és véleményeket mérlegelve, hogy teljes áttekintést adjunk a téma fontosságáról. Csatlakozzon hozzánk a Euklideszi tér (lineáris algebra) túrán, és fedezze fel jelentőségét még ma!

Euklideszi térnek[* 1] nevezzük azon véges dimenziós valós vektortereket, melyekben a vektorterek axiómáin felül értelmezve van egy skaláris szorzat. A skaláris szorzat alapján definiálható egy vektor hossza, illetve két vektor hajlásszöge, így az euklideszi terekben lehet geometriát végezni. Az euklideszi vektorterek közvetlen általánosításai a skalárszorzatos vektorterek.

Definíciók

Bázisfüggetlen definíció

Legyen V egy véges dimenziós valós vektortér. A leképezést skalárszorzatnak nevezzük, ha teljesíti a következő feltételeket:

  1. Pozitív definit: bármely két vektorra , továbbá pontosan akkor, ha .
  2. Szimmetrikus: bármely két vektorra .
  3. Bilineáris, azaz mindkét változójában lineáris: bármely vektorra és skalárra
    és .

A skalárszorzatot nevezik még belső szorzatnak is. Két vektor skaláris szorzatának jelölésére mellett az illetve az képlet is használatos. Egy skalárszorzattal ellátott véges dimenziós vektorteret euklideszi térnek nevezünk.

Bázishoz tartozó skaláris szorzat

Legyen egy bázis V-ben. Ekkor az ehhez a bázishoz tartozó skaláris szorzatot a következő képlet definiálja:

.

Könnyen látható, hogy az így definiált leképezés pozitív definit, szimmetrikus és bilineáris, azaz megfelel a fenti definíciónak. A szakirodalom egy része csak ezt a bázishoz tartozó skaláris szorzatot taglalja.

Tulajdonságok

Ha egy euklideszi tér és egy altér, akkor a skalárszorzat U-ra történő megszorításával U is euklideszi tér.

A skalárszorzat kielégíti a Cauchy–Bunyakovszkij–Schwarz-egyenlőtlenséget: ha , akkor .

Hosszúság és szög

A háromszög-egyenlőtlenség illusztrációja

Egy euklideszi térben egy v vektor hosszát a

képlet definiálja. A skalárszorzat pozitív definit volta miatt a négyzetgyök alatt mindig egy nemnegatív szám áll, így a fenti képlet értelmes. A Cauchy–Bunyakovszkij–Schwarz-egyenlőtlenségből következik, hogy ez a hosszfogalom kielégíti a háromszög-egyenlőtlenséget, azaz bármely vektorokra

.
Két vektor szöge

Ha vektorok, akkor az általuk bezárt szöget a következő képlet definiálja:

.

A jobb oldal a Cauchy–Bunyakovszkij–Schwarz-egyenlőtlenség szerint pozitív, így valóban létezik olyan szög, aminek ez a koszinusza. Ez a definíció a koszinusztétel általánosítása. Egy euklideszi vektortérben két vektort ortogonálisnak vagy merőlegesnek nevezünk, ha az általuk bezárt szög derékszög; ezzel ekvivalens, hogy a két vektor skalárszorzata nulla.

Ortogonális és ortonormált bázisok

Egy bázist ortogonálisnak nevezünk, ha az azt alkotó vektorok páronként ortogonálisak egymásra. A bázis ortonormált, ha ortogonális és minden bázisvektor egység hosszú. Bármely ortogonális bázis ortonormálttá alakítható az egyes bázisvektorok normálásával, azaz úgy, hogy minden egyes vektort elosztunk a saját hosszával. Általánosabban, egy tetszőleges bázis ortonormálttá alakítható a Gram–Schmidt-eljárással.

Megjegyzések

  1. A matematikus nevének szabatos átírása Eukleidész volna, tehát a szerkezet eukleidészi tér, de ebben a kifejezésben hagyományosan rögzült euklideszi alakban (lásd például Püthagorasz, de Pitagorasz-tétel stb.).

Hivatkozások

Források

  • Freud Róbert. Lineáris algebra, javított és bővített kilencedik kiadás (magyar nyelven) (2024). ISBN 9634630804 
  • Gerd Fischer. Lineare Algebra – Eine Einführung für Studienanfänger, tizenkilencedik kiadás (német nyelven), Springer (2020). ISBN 978-3-662-61645-1