Ebben a cikkben megvizsgáljuk, hogy a Compact Muon Solenoid milyen hatást gyakorol a modern társadalomra, és hogyan alakította életünket olyan módon, ahogyan korábban elképzelni sem tudtuk. Megérkezése óta a Compact Muon Solenoid vita és vita tárgya, egyformán izgalmat és aggodalmat keltve. Az évek során a Compact Muon Solenoid hatalmas erőnek bizonyult, amely megváltoztatta interakciónk, kommunikációnk és a minket körülvevő világhoz való viszonyulásunkat. Egy átfogó elemzésen keresztül megvizsgáljuk, hogy a Compact Muon Solenoid hogyan befolyásolta mindennapi életünk különböző aspektusait, az információfogyasztástól a másokhoz való viszonyunkig. Készüljön fel egy lenyűgöző utazásra, hogy felfedezze a Compact Muon Solenoid hatását, és azt, hogy hogyan fogja továbbra is alakítani jövőnket.
Nagy Hadronütköztető |
---|
![]() |
Az LHC kísérletei |
AZ LHC előgyorsítói |
|
A Compact Muon Solenoid (CMS) a CERN (svájci központú európai részecskefizikai intézet) nagy hadronütköztető gyűrű (LHC) két nagyobb detektorának egyike. Az LHC franciaországi területére Cessy-be esik. A teljes detektor hengeres alakú, 21 méter hosszú, 16 méter átmérőjű és nagyjából 12500 tonna tömegű, több vasat tartalmaz, mint az Eiffel-torony. 2003-ban 36 ország 160 intézete és 2008 tudósa illetve mérnöke vett részt a detektor építésében, köztük magyarok is.
A kísérlet legfőbb céljai:
A neve a következő dolgokra utal:[1]
A fenti képen látható a teljes detektor felépítése a középső henger alakú hordó (barrel) résszel és a lezáró résszel. A mellékelt képen - a CMS egy szeletén - látható a detektor működése, azaz, hogy az egyes részecsketípusokat hogyan ismeri fel. Jól látható, hogy a töltött részecskék pályája görbül a mágneses tér miatt. Az is látszik, hogy kívül a mágneses tér iránya ellenkező, mint bent. Belülről kifelé a következő detektorrétegekkel találkozunk:
A kalorimétereken kívül található a szupravezető szolenoid elektromágnes (Superconducting Solenoid), ami a mágneses teret hozza létre. Ez 13 méter hosszú és 6 méter átmérőjű 2168 menetes hűtött nióbium-titán szupravezető tekercse 4 tesla mágneses tér előállítására alkalmas, amelyhez 20 kiloamper áram szükséges.[2]
A CMS-detektorhoz kétféle magyar hozzájárulás is történt. Az KFKI Részecske és Magfizikai Kutató Intézete (RMKI) az egészen előreszórt részecskék észlelésére szolgáló Very Forward kaloriméter megépítésében segédkezett a munka valamennyi fázisában: ehhez, például, több tonnás acélhasábok lyukaiba kellett több méteres kvarcszálakat dugdosni. A Debreceni Egyetem kutatói készítették elő és szerelik fel a müonkamrák pozicionáló rendszerét, amihez az L3 nevű LEP-kísérletben szerzett tapasztalataikat hasznosították: a hat méteres kamrák szálainak helyzetét, a részecskepályák megfelelő rekonstrukciója végett, tizedmilliméteres pontossággal kell meghatározni.[3]